Sao Paulo'da halk ayaklandı: Aşk bitti, burası Türkiye!

Sao Paulo'da halk ayaklandı: Aşk bitti, burası Türkiye!
Sao Paulo'da halk ayaklandı: Aşk bitti, burası Türkiye!
Brezilya'da otobüs, metro ve tren bileti ücretlerinin artmasını protesto için yapılan gösterilerde çatışma çıktı. Göstericiler eylemlerde, "Aşk bitti. Burası artık Türkiye" sloganı attı!

Radikal.com.tr - Brezilya'da otobüs, metro ve tren bileti ücretlerinin artmasını protesto için yapılan gösterilerde çatışma çıktı. Ülkenin en büyük kenti Sao Paulo'nun merkezinde göz yaşartıcı bomba ve plastik mermiyle göstericilere müdahale eden polis, yaklaşık 40 kişiyi gözaltına aldı, çatışmalarda en az 55 kişinin yaralandığı bildirildi.
BBC Türkçe'nin Los Angeles Times'i kaynak gösterek verdiği habere göre gazetenin muhabirlerinden altısı da olaylarda yaralandığı, bunlardan ikisi yüzünden vuruldu.
Eylemlere ilişkin ilgi çekici bir gelişme de polis müdahalesi sırasında göstericilerin, "Aşk bitti. Burası artık Türkiye " sloganını atmasıydı.

Eylemlerin başında barışçı bir şekilde sokaklarda yürüyen göstericilerin bir kısmının Türkiye'deki protestolara atfen Türk bayrağı taşıdıkları, az sayıda kişinin de maske taktığı belirtildi.
Sao Paulo'da polis dört gündür süren gösterileri kontrol altına almaya çalışıyor. 

VALİ: VANDALLAR!

Sao Paulo Valisi Geraldo Alckmin ise göstericileri "vandallar" olarak niteledi ve şiddetin tekrarlanmaması için önlem alacağını söyledi.
Alkmin, polisin orantısız güç kullandığı yolundaki suçlamaları da reddetti. Brezilya Adalet Bakanı Jose Eduardo Cardozo da gösterilerin meşru olduğunu ancak 'şiddet ve tahribatın kabul edilemeyeceğini' kaydetti.
Rio de Janeiro ve diğer kentlerde de toplu taşımacılık ücretlerine yapılan zammın iptal edilmesini isteyen binlerce kişi yürüyüş yaptı. Sao Paulo'da tek yön gidiş biletlerinin fiyatı Haziran ayının başında yaklaşık olarak 1,40 dolardan, 1,50 dolara çıkarılmıştı. Yetkililer zammın enflasyonun altında olduğunu söylüyor.