Saray bahçesindeki heykel tartışma yarattı

Saray bahçesindeki heykel tartışma yarattı
Saray bahçesindeki heykel tartışma yarattı
İngiliz heykeltıraş Anish Kapoor'un vajina heykeli Versailles Sarayı'nda sergilenmeye başladı. 'Kirli köşe: Kraliçe'nin cinsel organı' adlı heykel, ülkede tartışma yarattı.

RADİKAL - İngiliz heykeltıraş Anish Kapoor’un Fransa ’daki 17'inci Yüzyıldan kalma Versailles Sarayı'nın bahçesine yerleştirdiği, “Kirli köşe: Kraliçe’nin cinsel organı” isimli dev vajina heykeli ülkede tartışma yarattı. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, Kapoor, paslanmış metalden yapılmış ve kayalarla çevrelenmiş 60 metrelik dev heykelin oldukça provokatif olduğunu kabul etti ve Versailles Sarayı yöneticilerine cesur davranıp eserini sergilemeyi kabul ettikleri için saygı duyduğunu belirtti.

Uzmanlar, heykelin kıtlık sırasında fakir Fransız halkına “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” dediği iddia edilen ve uzun süre Versailles Sarayı’nda ikamet eden Kral 16’ncı Louis’in eşi Marie Antoinette’den esinlenerek yaratıldığını düşündüklerini söyledi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ GÖSTERDİLER

Büyük tartışma yaratan heykel, başta Versailles Belediye Başkanı François de Mazieres olmak üzere bazı kesimlerin tepkisini çekti. Heykelle ilgili tepkilerini sosyal medyada dile getiren Fransızlar ise bu durumun oldukça uygunsuz olduğunu söyledi ve birçok ailenin çocukları ile birlikte Versailles Sarayı bahçelerini ziyaret ettiğine dikkat çekti.