Sarkisyan: Atatürk'ün mozolesine çelenk koyulması bize acı veriyordu

Sarkisyan: Atatürk'ün mozolesine çelenk koyulması bize acı veriyordu
Sarkisyan: Atatürk'ün mozolesine çelenk koyulması bize acı veriyordu
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, bir televizyon kanalına verdiği söyleşide, 'Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Türkiye'yi ziyaret ettiğinde Atatürk'ün mozolesine çelenk koyması bize acı veriyordu' dedi.

RADİKAL - Rus televizyon programı “Pozner”e katılan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, “Sovyetlerin yıkılmasından üzüntü duyuyor musunuz?” sorusuna, “Ermenistan, yeni kurulmuş ve halkı soykırımdan geçirilmiş bir ülke olarak Sovyetler Birliği döneminde ancak kendine gelebildi. Kısa sürede birlik içinde önde gelen cumhuriyetlerden biri oldu” dedi.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Sarkisyan sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii o yıllarda Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Türkiye ’yi ziyaret ettiğinde Atatürk ’ün mozolesine çelenk koyması bize acı veriyordu. Çünkü o çelenk bizim adımıza da oraya konuyordu” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı 'soykırım' dedi

'YÜKTEN KURTULMAYA DAVET EDİYORUZ'

Aynı programda güncel konulara da değinen Sarkisyan, “Biz şimdiki Türkiye yönetimini soykırım yapmakla suçlamıyoruz. Ancak Türkiye yönetimi soykırımı inkar ederek o trajediye suç ortağı olmuş oluyor. Onları sırtındaki bu yükten kurtulmaya davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

Rusya parlamentosundan 'soykırım' bildirisi

Bir 'soykırım' da Putin'den