Sarkisyan: Daveti dar görüşlü hamle olarak değerlendiriyorum

Sarkisyan: Daveti dar görüşlü hamle olarak değerlendiriyorum
Sarkisyan: Daveti dar görüşlü hamle olarak değerlendiriyorum
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Erivan'a ilettiği Çanakkale Savaşı'nı anma törenlerine daveti 2'nci kez reddetti.

RADİKAL - Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın Erivan’a ilettiği Çanakkale Savaşı’nı anma törenlerine davete 2’nci kez “Hayır” yanıtı verdi. Sarkisyan, “Bu daveti dar görüşlü, boş ve alaycı hamle olarak değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

Hürriyet 'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Erivan’da ‘Ermeni Soykırımı 100’üncü yıl etkinlikleri Komisyonu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kez daha yanıt veren Sarkisyan, şöyle konuştu:

“100 yıl etkinliklerini tüm gücümüzü kullanarak gerçekleştirmeliyiz, çünkü Türkiye Gelibolu muharebesini yeniden redakte ederek kısa görüşlü ve alaycı tavrını bir kez daha sergilemiştir. Bana gönderilen biçimsiz daveti aldığımda olası yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için (Cumhurbaşkanı) Tayyip Erdoğan’a hemen yanıtımı vermiştim. Burada bir kez daha söylüyorum. Türkiye’nin attığı bu adım tıpkı soykırımı inkar etmek gibi hiçbir perspektifi yoktur. Üstelik bu tür biçimsiz hamleler Türkiye’nin siyasi irade zayıflığının yanı sıra hukuki sorumluluktan kaçmak istediğini de gözler önüne seriyor.”

'PERİNÇEK ERMENİ HALKININ DAVASINI SULANDIRMAYA ÇALIŞIYOR'

Erdoğan’ın davetini eleştiren açıklamasının yanı sıra İsviçre’de görülen Doğu Perinçek davasına da değinen Sarkisyan, şunları söyledi: “Türkiye’de defalarca işlediği suçlardan yargılanmış aşırı milliyetçi Perinçek, Ermeni halkının milli davasını mahkemede sulandırmaya çalışıyor. Biz bu davayı 3’üncü şahıs olarak izliyoruz. Mahkemenin alacağı kararı da yakından takip ediyoruz. Soykırımın hukuki zeminde kabul veya inkar edilmesine de göz yumamayız.”


  http://www.radikal.com.tr/128365412836544

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  işte bizim sözde cumhurbaşkanı nerde nasıl konuşacağını öğrenemedi gitti, yerli yersiz konuşuyor, ermeni soykırı mı anma günü tayyip ermenistana gider mi

  İnceden Ayniyle Mukabele. - Clear

  Dar görüş falan değil inceden ayniyle mukabele. Hoşa gitmeyişi de bundan zaten. Yoksa, siz yıllardır aynı dar görüşünüzü dünyaya dayatıp yutturma çabanızı sürdürmüyormusunuz?

  ne diyebilirsin ki - genco940

  kısa,öz, anlamlı bir tarif.

  Dogru ama az söylemis bence... - AT1928

  Erdogan'in Canakkale kutlamalarini 18 marttan 24 nisana almasinin sebebi birebire 24 Nisan Soykirimi anma gununu gölgelemek, itibarsizlastirmak, dunyaninin dikkatini dagitmaktir. Canakkale kutlama gununu 24 nisanda yapilacagini ilan ettigi gun, Turkiye'de bulunan Azerbaycan diktatöru Aliyev de cok sevinmis ve söyle demisti: Bugunu özellikle sectiginiz icin size tesekkur ediyorum. Azerbaycan halki bunun kiymetini cok bilecek ve ben de seve seve gelirim. Bunu söylerken de alayci bir sekilde yapiyordu. Bu aslinda, soykirim kurbanlarinin anilarina ve magdurlarin torunlarina yapilan insafsizca bir hakarettir. Dolayisiyle, Ermenistan Cumhurbaskani, sark kurnazi, ummetci Cumhurbaskanimiz hakkinda söyledikleri son derece dogru ve yerinde hatta az bile söylemis!