Sarkisyan oy arttırdı rakibi sürpriz yaptı

Sarkisyan oy arttırdı rakibi sürpriz yaptı
Sarkisyan oy arttırdı rakibi sürpriz yaptı

Eşi Rita ile birlikte oy veren Sarkisyan Seçim daha sıkı çalışmamız gerektiğini gösterdi dedi.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ermenistan’da Merkez Seçim Komisyonu, önceki gün yapılan seçimi Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın yüzde 58.64 oyla kazandığını duyurdu. Sarkisyan 2008’e göre oylarını yüzde 6 arttırdı. Sarkisyan’ın başarısında Müreffeh Ermenistan Partisi ve Ermeni Kongre Partisi’nin aday göstermemesi etkili oldu. ‘Amerikan tipi’ seçim kampanyası yürüten, sokakta bütün seçmenlerle tokalaşmayı tercih eden Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Hovhannisyan ise büyük bir sürprizle oyların yüzde 36.75’ini topladı. Uzmanlar, Hovhannisyan’ın tepki oylarını topladığını düşünüyor.

Kaybeden muzaffer!
Hovhanniyan kaybetmesine rağmen asıl galibin kendisi olduğunu savunarak “Karabağ’da verdiği özgürlük mücadelesi ve ülkeyi geliştirdiği için Sarkisyan’a saygım var. Onun ismi Ermenistan tarihinde aynen kalacak. Sarkisyan, halkın zaferini tanıyan ilk cumhurbaşkanı olmalı” dedi. Seçimlerden yüzde 2.15 oranında oy alan Hrant Bagratyan ise sonuçları şöyle değerlendirdi: “Ermeniler Sarkisyan ve Hovhannisyan’ı seçti. Böylece Ermeniler milliyetçi adayları tercih etmiş oldu. Ben liberal politikaları savundum. Bana oy veren sadece 100 bin seçmen sadece özgürlükçü politikaları desteklemiş oldu. Rafi. Avrupa yanlısı olarak biliniyor. Başlarda kimse kendisini ciddiye almadı. Medyada daha fazla görünür kılındı. Rafi’nin aldığı oyların tepki oyları olduğu fark edilmeli” diye konuştu.

‘Sınırlar açılsın’
Bu arada Hrant Dink Vakfı’nın davetlisi olarak Ermenistan’da bulunan Türkiyeli gazetecileri kabul eden Taşnaksütyun Uluslararası Genel Sekreteri Gıro Manoyan Türkiye ile ilişkilerinin normalleşmesini istedikleri mesajı verdi: “Sınırların açılmasına ilişkin protokollerin gündeme gelmesi üzerine hükümetten ayrıldığımız sanılıyor. Biz Türkiye ile protokollerin imzalanmasına değil hükümetin koalisyon ortağı olmamıza rağmen bize haber vermeden bazı kararları almasına tepki gösterdik. Yani Türkiye ile ilişki kuruluyor diye hükümetten çekilmedik. Biz de sınırların açılmasını istiyoruz ve destek veriyoruz.”