Sarkisyan: Suriye'deki çatışma müzakeresiz bitmez

Sarkisyan: Suriye'deki çatışma müzakeresiz bitmez
Sarkisyan: Suriye'deki çatışma müzakeresiz bitmez
Sarkisyan: "Suriye'deki iç çatışmanın müzakeresiz sona ermesi mümkün değil"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Lübnan ziyaretine başladı.

Sarkisyan ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, Suriye 'deki iç çatışmanın müzakeresiz sona ermesinin mümkün olmadığını söyledi. Sarkisyan, temasları kapsamında Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile görüştü. Görüşmede bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı, resmi törenle Beyrut'taki şehitler anıtını da ziyaret ederek, çelenk bıraktı. Anıt ziyareti sonrası, mevkidaşı Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile bir araya gelen Sarkisyan, ikili görüşme sonrası basına açıklama yaptı. Açıklamasında Suriye krizi hakkındaki kaygılarını dile getiren Ermenistan Cumhurbaşkanı, “Suriye'deki iç çatışmanın müzakeresiz sona ermesinin mümkün olmadığını” ifade etti.

Sarkisyan, “Ermenistan sürekli, kan akıtılmasına karşı çıkmıştır, sorunların müzakeresiz sona ermesi mümkün değildir. Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi el-Ahdar el-İbrahimi'nin Suriye'de istikrarı sağlamak için sarf ettiği çabaları memnuniyetle karşılıyoruz ve böylece reformların gerçekleştirilmesi mümkün olur” dedi.
Sarkisyan'ın Lübnan ziyareti çarşamba gününe kadar devam edecek. (aa)