Sarko yeni seçim dedi destek veren çıkmadı

Sarko yeni seçim dedi destek veren çıkmadı
Sarko yeni seçim dedi destek veren çıkmadı

Fransa ’nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ‘ısrarlı çağrılar’ karşısında daha fazla dayanamayıp ana muhalefetteki eski partisi Halk Hareketi Birliği’ndeki (UMP) genel başkanlığı krizine müdahale etti. Başkanlık seçiminde Jean-François Cope karşısında kıl payı farkla kaybeden François Fillon’un durumu yargıya taşıyacağını açıklamasının ardından parti çöküşün eşiğine gelirken, Sarkozy’ye ‘krizden çıkışın tek umudu’ olarak bakılmaya başlanmıştı. Sarkozy ise dün krize çözüm olarak başkanlık seçiminin tekrar edilmesi önerisini sundu. Sarkozy, Fillon’un seçimi mahkemeye götürme fikrine de destek vermeyip “Bu yanlış olur” dedi. Krizde arabulucuk görevi üstlenen Alain Juppe pazar günü görevini bırakırken “Sorun sadece Sarkozy’nin otoritesiyle çözülebilir” demişti.
Ancak Sarkozy’nin önerisi ne Cope’den ne Fillon’dan destek gördü.Seçimi 98 oy farkla kazanan ve parti disiplin kurulunun sonuçlara itirazlara ilişkin vereceği kararı bekleyeceğini açıklayan Cope, Sarkozy’nin yeniden seçim fikrine sıcak bakmadı. Cope, meşruiyetini parti seçmeninden aldığını vurgulayıp “ Zaman yeniden oy verme zamanı değil” diye konuştu.
Cope’ye yakın isimlerce kontrol edildiği gerekçesiyle disiplin kurulunun tarafsız olamayacağını savunan Fillon ise rakibini mecliste ayrı grup kurmakla tehdit etti. Fillon, “Liderlik için yeni seçim yapılana kadar kendi grubumla parlamentoda ayrı bir siyasi oluşum olarak hareket edeceğim” dedi. UMP’nin mecliste 196 vekili var. 150 milletvekili ve senatörle görüşecek Fillion’a grup kurabilmesi için 15 milletvekili ve 10 senatörün desteği yeterli olacak. Fillon’u destekleyen ve yeni oluşuma katılacak vekil sayısının ise rahatlıkla 50’yi geçeceğine inanılıyor.