Sarko'nun 2 derdi var: Oy, damga

Sarko'nun 2 derdi var: Oy, damga
Sarko'nun 2 derdi var: Oy, damga

Nekkaz: Sarkozy,1945 ve 1962 yılları arasında Cezayirlilere yapılan katliamdan dolayı Fransız halkını yargılayacak mı? Hayır! Dolayısıyla Sarkozy anayasal bir suç işliyor.

Soykırım inkârcıları için 1 milyon euroluk fon oluşturan Fransız işadamı Nekkaz, "Sarkozy'nin amacı oy ve karalama" dedi .
Haber: ÇAĞIL M. KASAPOĞLU - cagil.kasapoglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Fransa ‘Ermeni soykırımı’ iddiasını inkârı cezalandıran yasa tasarısını Senato’da tartışmaya hazırlanırken Cezayir asıllı Fransız vatandaşı işadamı Raşid Nekkaz inkârcılara kesilen cezaları karşılamak için fon oluşturdu. Radikal’in sorularını cevaplayan Nekkaz, geçen yıl ‘temel hak ve hürriyetleri tehlikeye atan’ kanunlara karşı kurduğu ‘Anayasama Dokunma Derneği’ çatısı altında 1 milyon euro fon oluşturduğunu, bununla mağdurların cezalarını ödeyeceğini söyledi. İnternet ticareti sayesinde zengin olan Nekkaz’ın siyasi geçmişi de renkli. Sorbonne’da felsefe okumuş olan Nekkaz, 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaydı. Aynı yıl genel seçimlere ‘Raşid Nekkaz Partisi’ ile katıldı ancak yüzde 0.56 ile hüsrana uğradı. Bir yıl sonra belediye seçimlerinde “Seçilirsem her seçmene 300 euro vereceğim” vaadi de işe yaramadı. Nekkaz 4 ay sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde Nicolas Sarkozy’ye rakip olacak. Nekkaz fonu oluşturma nedenini şöyle anlattı: 

‘Türklere teşekkür etsin’
İfade özgürlüğünü ve Türk halkının onurunu savunmak için böyle bir fon oluşturdum. Sarkozy’nin seçimi bahane ederek Türk halkına saldırmasını kabul edemem. Türk halkının onuruna dokunularak hakarete uğramasına göz yumamam. Nasıl Alman halkı Yahudi soykırımından sorumlu tutulamazsa Türk halkı da Ermeni halkına yönelik katliamdan sorumlu tutulamaz. Sarkozy hakaret edeceğine, Fransa halkına yardım ettiği için Türk halkına teşekkür etmeli. Aslında, Fransa Kralı 1. François, Kutsal Roma İmparatoru ‘Charles Quint’ (V. Karl/Şarlken) tehdidi altındayken, Fransa halkını gelip kurtaran Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman’dı. 

‘Sivil itaatsizlik’
Ayrıca ifade özgürlüğü ve Türk halkının onurunu korumak adına bugün sivil itaatsizlik ilan ediyorum. Bu en az 1 milyon euroluk fonu, Fransa Meclisi’nin onayladığı bu adil olmayan yasanın öngördüğü cezayı ödemek için oluşturdum. İnançlarımı ve Türk halkının onurunu koruma suçundan bir yıl boyunca hapse girmekten de korkmuyorum. Sarkozy, Fransa ve benimsediği eşitlik, adalet prensiplerini utandırıyor. 1789’dan beri Fransa tüm dünya çağında insan haklarına ve ifade özgürlüğüne gösterdiği saygı ile tanınır. Ancak Sarkozy cumhurbaşkanı olduğundan beri, Fransa bireysel özgürlüklerin kısıtlandığı bir ülke haline döndü. Harekete geçmeliyiz.Fransa, 2010’da kadınların kamu alanında ‘peçe takmasını’ yasaklayan yasayı onayladıktan sonra, Amerikan Katolik olan eşimle beraber, -ki biz de kişisel olarak peçeye karşıyız- özgürlüklerin ve sokaktaki kadınların hareket özgürlüğüne destek amacıyla, alacakları cezayı ödeyebilmek için bir milyon euroluk bir fon oluşturmuştuk. 

Cezayir’in hesabı
Dünyadaki hiçbir cumhurbaşkanının, hiçbir meclisin bir halkı yargılama veya tarihi bir gerçeği belirleme, kadınları-erkekleri alıştıkları özgürlük ve hareketlerden muaf tutma hakkı yoktur. Sarkozy, Kızılderililere yaptıklarından dolayı Amerikan halkını da yargılayacak mı? Hayır! 1945 ve 1962 yılları arasında Cezayirlilere yapılan katliamdan dolayı Fransız halkını yargılayacak mı? Hayır! Dolayısıyla Sarkozy anayasal bir suç işliyor. Sarkozy’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından cezalandırılması lazım. 

Amacı İslam’ı karalamak
Bence Sarkozy’nin iki amacı var: Birincisi, Sarkozy oy avcısı. Seçimlerde, Fransa’da yaşayan 500 bin Ermeni’nin oyunu almak istiyor. İkincisi de ideolojik davranıyor. Fransa’daki ve Avrupa’daki Müslümanları ve İslam’ı damgalamak istiyor. Türkiye gibi Müslüman bir ülkenin ‘İslam yüzünden’ Avrupa Birliği’ne üye olmasını istemiyor. Yani Türk kimliğini ve Türk halkının tarihini karalamak istiyor.