Sarkozy boks, Hollande judo yaptı

Sarkozy boks, Hollande judo yaptı
Sarkozy boks, Hollande judo yaptı

Canlı yayınlanan ve yaklaşık 2 saat 50 dakika süren tartışmada zaman zaman gergin anlar yaşandı

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunda yarışacak olan Sarkozy ve Hollande, seçimler öncesinde canlı yayında karşı karşıya geldi

PARİS - Fransa pazar günü cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandık başına gidecek. İlk tur seçimlerinin ardından ikinci tura kalan iki aday Nicolas Sarkozy ve Francois Hollande sandık öncesi kozlarını televizyonda paylaştı.

Sarkozy televizyondaki düello öncesi yaptığı açıklamada François Hollande'ı kastederek, "Onu bir balon gibi patlatacağım" dedi. Sarkozy bu konuda kendine o kadar güveniyordu ki, bir tartışma yerine televizyonda üç tartışma istedi. Ancak yaklaşık 3 saat süren tartışma sonunda Sarkozy, rakibi Hollande köşeye sıkıştırmayı başaramadı. Sarkozy zaman zaman öfkeden kendisi titredi. Fransa'da önümüzdeki pazar günü yapılacak ikinci tur seçimlerde, kamuoyu yoklamalarına göre Sosyalist aday Hollande yüzde 53-54 oy oranıyla seçimleri kazanacak gibi görünüyor.

İki lider başta ekonomi olmak üzere, dış politika , toplumsal konular ve yönetim anlayışları başlıkları altında tartıştı. Tartışma süresince Hollande'nin Sarkozy'ye göre daha sakin olduğu gözlendi.

Canlı yayınlanan ve yaklaşık 2 saat 50 dakika süren tartışmada zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Özellikle istihdam ve alım gücününün artırılmasıyla ilgili bölümde Sarkozy'nin bir kaç kez rakibini yalancılıkla suçlaması, ortamını gerilmesine yol açarken, tartışmayı yöneten ''TF1'' ve ''France 2'' televizyon kanalının sunucuları iki lideri yatıştırmakta güçlük çekti.

SARKOZY: TECRÜBESİ YOK
Sarkozy, Hollande'ı, ''ülke yönetiminde ciddi bir tecrübesi olmamakla'' suçlarken, Sosyalist rakibi ise 5 yıllık iktidarı boyunca Sarkozy'nin ''ülkeyi fakirleştirdiği ve vatandaşları birbirine düşürdüğü'' suçlamasında bulundu. İki aday da, birbirlerini yanlış rakamlar vererek gerçekleri gizlemekle suçladı.

HOLLANDE'DAN 'MALİ' SUÇLAMA
Sarkozy, mali krize rağmen Fransız ekonomisinin ''iyi bir sınav verdiği''görüşünü savunurken Hollande, ''rakibini sürekli mali krizin arkasına saklanmak ve ülkeyi kötü yönetmekle'' itham etti.

Sosyalist lider, Fransa'nın son yıllarda bütçe açığı ve dış ticaret açığının artmasında Sarkozy'i suçladı. Sarkozy, tasarruf önlemlerinin gerekliliğini savunurken, ''rakibinin ekonomik politikalarının, ülkeyi borç batağına sürükleyeceğini''iddia etti.

GÖÇMEN TARTIŞMASI
Göçmen sayısının azaltılmasından yana olduğunu ifade eden Sarkozy, ''Müslüman göçmenlerin kendi inanç biçimlerine uygun yaşam tarzını dayatmaları riski bulunduğu ve yerel yönetime aday siyasetçilerin oy kaygısıyla bu tür taleplere boyun eğeceği'' gerekçesiyle yabancıların yerel seçimlerde oy kullanmasına karşı olduğunu açıkladı. Sarkozy'nin bu yaklaşımına Hollande, göçmenlerin dinlerine bakarak ayrımcılık yapılamayacağı gerekçesiyle sert tepki gösterdi. Hollande, bu tür bir yaklaşımın Fransız vatandaşı Müslümanları rahatsız edeceği uyarısında bulundu.

FRANSIZ ASKERİ AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLECEK
Sosyalist aday Hollande, dış politika bölümünde Fransız askerlerinin Afganistan'dan bu yıl sonuna kadar çekilmesini istediğini söyledi.

SARKOZY BOKS, HOLLANDE JUDO YAP TI
Tartışmanın ardından politik çevrelerde iki adayın tartışma sırasında takındıkları tutum konuşuldu. Sarkozy’nin tutumu için ‘boksör’ yorumu yapılırken, Hollande için ‘judo yapar gibi konuşuyor’ benzetmesi yapıldı.

'SARKOZY'NİN SON ŞANSI'
Hollande'ın son anketlere göre açık farkla yarışı önde götürdüğüne dikkati çeken siyasi gözlemciler, bu televizyon tartışmasının yansımalarının Sarkozy için ''son şans olacağı'' görüşünde.

İkinci turda kilit rolü oynaması beklenen aşırı sağcı parti lideri Marine Le Pen ise, Pazar günü yapılacak seçimlerde boş oy kullanacağını açıklamış ve seçmenlerine de aynı tavrı göstermeleri çağrısında bulunmuştu.(ajanslar)