Sarkozy'den ırkçı oyları kapma oyunları

Sarkozy'den ırkçı oyları kapma oyunları
Sarkozy'den ırkçı oyları kapma oyunları

Tarık Ramazan

Fransa'da ırkçı oyların peşine düşen Nicolas Sarkozy'nin, bir Müslüman fikir adamıyla Sosyalist aday Hollande arasında fikir birliği olduğunu iddia etmesi Fransa'nın yeni gündemi oldu.

İSTANBUL - Fransa , Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile sosyalist aday François Hollande arasında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna hazırlanırken, Avrupa 'nın en etkili Müslüman fikir adamlarından Tarık Ramazan, seçim tartışmalarının odağı haline geldi.

İlk turda yüzde 18 oy alan ırkçı Le Pen ‘in oylarını ikinci turda almak isteyen Cumhurbaşkanı Sarkozy, Çarşamba akşamı TF1 televizyonunda katıldığı bir programda, Tarık Ramazan'a atıfla, "Bu, Hollande'a oy vermeye çağıran kişi ve Hollande'ın bundan rahatsız olduğunu da duymuş değilim" ifadelerini kullandı. Ertesi gün France Inter radyosuna konuşan Sarkozy, iddialarında ısrar ederek, Tarık Ramazan'ın, Hollande'a ya da "İslam'a hizmet eden herhangi bir partiye" oy verilmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

Kritik seçimler öncesi aşırı sağa kayan oyları kazanmak için söylemini sertleştirmekle eleştirilen Sarkozy'nin bu açıklamaları, hem Tarık Ramazan hem de Hollande tarafından yalanlandı. Hollande, France Info radyosuna yaptığı açıklamada, "Bu tamamen uydurma. Fransa'da oy bile kullanamayacak olan Tarık Ramazan asla benim ismimi telaffuz etmedi" dedi.

Batı'daki Müslümanlar ve Müslüman dünyasındaki hareketler üzerine en önemli uzmanlar arasında gösterilen Ramazan da, "Hiçbir zaman insanları Hollande'a oy vermeye çağırmadım. Fransız değilim ve insanlara kime oy vereceklerini söylemedim. Müslüman olsun ya da olmasın, Fransız vatandaşlarının, kendi vicdanları ve Sarkozy'nin çok olumsuz olan politikaları üzerinde düşünerek oy vermelerini söyledim." (aa)