Sarkozy'nin 1 bakanı ve 5 danışmanı gözaltına alındı

Sarkozy'nin 1 bakanı ve 5 danışmanı gözaltına alındı
Sarkozy'nin 1 bakanı ve 5 danışmanı gözaltına alındı
Fransa'da Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanlığı döneminde Elysee Sarayı'nda genel sekreterliğini, danışmanlığını ve müşavirliğini yapan 6 kişi bugün gözaltına alındı.

RADİKAL - Aralarında eski İçişleri Bakani Claude Gueant’ın da bulunduğu 6 kişi, Elysee Sarayı’nın bütçesinden usulsüz şekilde anket yaptırarak kamu kaynağını harcamakla suçlanıyor.

Söz konusu suçlamalar, ilk kez Elysee Sarayı’nın 2009'da hesaplarını inceleyen Sayıştay raporunda gündeme gelmişti.

Sayıştay, ihale açılmadan yaklaşık 1.5 milyon avro tutarındaki işin Sarkozy’ye yakın bir araştırma şirketine verildiğini ortaya çıkarmıştı.

Gueant’ın dışında, Sarkozy’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde özel kalem müdürü, müşavir ve danışman ekibi arasında yer alan Xavier Musca, Emmanuelle Mignon, Jean-Baptiste de Froment, Jean-Michel Goudard ve Julien Vaulpre gözaltına alındı.

Sorgu hakiminin, Elysee Sarayı ile yapan 9 araştırma kuruluşunun faaliyetlerini mercek altına aldığı belirtiliyor. Patrick Buisson’un sahibi olduğu Publifact, "en çok şaibeli şirket" olarak gösteriliyor.

Sayıştay raporunun ardından çıkan haberlerde, Sarkozy’nin Elysee Sarayı için sipariş ettiği bazı anketlerin geniş versiyonlarının Elysee Sarayı’na gönderildiği, seçilmiş bölümlerinin ise gazete sayfalarında yer aldığı ileri sürülmüş ve Sarkozy’nin kendi gündemine göre sipariş ettiği anketleri, üstelik de sonuçlarını manipüle ederek yayınladığı iddiaları gündeme gelmişti.

Fransız Liberation gazetesi ayrıca, Sarkozy’nin danışmanı sağcı gazeteci Patrick Buisson’a ait Publifact’ın en fazla ihaleyi alan araştırma şirketi olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Sarkozy, 2007′de Patrick Buisson’a ülkenin en önemli nişanı ‘’Légion d’honneur’’ vermişti.

Publifact’in sözleşmesinin yalnızca bir sayfa olması ve bu sözleşmede şirkete istediği zaman istediği konuda, Elysee’ye fiyat bildirmeksizin anket yapma ve yaptırma hakkı verilmesi önemli tartışma konusu olmuştu.

Öte yandan, gözaltına alınanlar arasında bulunan Gueant, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde Nicolas Sarkozy'nin kampanya direktörü olmuş, Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçilmesiyle Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliğine getirilmiş ve bu görevini İçişleri Bakanı olduğu 2011 yılına kadar sürdürmüştü.