Sarkozy'nin dokunulmazlığı kalktı

Sarkozy'nin dokunulmazlığı kalktı
Sarkozy'nin dokunulmazlığı kalktı

Nicolas Sarkozy fan gurubu savcı ve hakimlerin "tarafsız" davranmaları gerektiği konusundaki dileklerini dile getiriyor

Fransa eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin görevi dolayısıyla sahip olduğu dokunulmazlığı kalktı

LYON - Fransız kanunlarına göre seçimi kaybeden cumhurbaşkanının dokunulmazlığı belli bir müddet sonra kalkıyor. Geçtiğimiz mayıs ayı içinde Fransa ’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Nicolas Sarkozy’nin de dokunulmazlığı 16 hazirandan itibaren kalktı.

‘HUKUKİ DAVALAR BEKLİYOR ’
Sonuçları açısından eski cumhurbaşkanını oldukça rahatsız edebilecek birkaç hukuki dava sırada bekliyor. İlk dava 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, akli dengesinin yerinde olmadığı söylenen Fransa’nın en zengin kadını, L’Oreal kozmetik dünyasının önemli bir payını elinde tutan Lillian Bettencourt tarafından seçim kampanyasına yapıldığı iddia edilen yüklü miktarda para yardımıyla ilgili.

ikicisi ise 1995 senesinde Edouard Balladur Fransa cumhurbaşkanlığına aday iken, Pakistan’a yapılan denizaltı satışlarında yapılan yolsuzluk sonucu verildiği söylenen illegal komisyonların, paravan şirketler tarafından Balladur’un seçim kampanyasına aktarıldığı iddiası, bu seçimlerde Nicolas Sarkozy Balladur’un seçim kampanyası finans direktörlüğünü yapıyordu.

‘KADDAFİ’DEN ALDIĞI PARALAR SORULACAK’
Nicolas Sarkozy’nin muhtemel 3. büyük adli soruşturması ise bir zamanlar Kaddafi’li Libya yönetiminden aldığı söylenen illegal yardımlarla ilgili. Bu adli dosyalarda sadece "ifadesi" alınmak için hakim karşısına çıkması beklenen Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanı iken savcılar ve hakimler konusunda "hepsi nohuta benziyor, tat ve kokuları aynı" türünden alaycı karalamalarda eklenince eski cumhurbaşkanının durumu endişe yaratıyor.

Nicolas Sarkozy fan gurubu savcı ve hakimlerin "tarafsız" davranmaları gerektiği konusundaki dileklerini dile getiriyor.(aa)