Sartre sigarasına kavuşuyor

Sartre sigarasına kavuşuyor
Sartre sigarasına kavuşuyor

60'lı yıllarda Fidel Castro ile tanışmak için Küba'ya giden Jean-Paul Sartre, Ernesto 'Che' Guevara ile de bir araya gelmiş, hatta Che, Sartre'ın purosunu yakmış. Sartre'ın yanında ise büyük aşkı Simon de Beauvoir var.

Fransa sigara yasağında yumuşamaya gidiyor. Buna göre şu anda hayatta olmayan topluma malolmuş şahsiyetlerin sigaralı fotoğrafları yayımlanabilecek.

PARİS - Fransız Parlamentosu Kültürel İlişkiler Komitesi, reklamlarda, afişlerde ve posterlerde tütün mamulleri ve alkolün kullanılmasını kısıtlayan yasaya ‘kültürel istisnalar’ getirilmesine dair tasarıyı onayladı. Tasarının parlamentoda da kabul edilerek yasalaşması bekleniyor. Böylece, filozof Jean Paul Sartre, moda tasarımcısı Coco Chanel ve aktör Jacques Hulot Tati gibi sigara sevdalısı geçmiş zaman Fransız ünlüleri ölümlerinin ardından sigaralarına kavuşmuş oluyorlar. Sartre, Chanel ve Tati gibi ünlülerin sigara içerken çekilen fotoğrafları sigara reklamlarında olmasa bile, sergi tanıtımlarında, posterlerde ve sanat etkinliklerinde kullanılabilecek.

‘Totaliter rejim gibi’

Yasanın kapsamı 2005’te Sartre’ın doğumunun yüzüncü yılı sebebiyle düzenlenen bir etkinliğin tanıtımı afişinde filozofun sigaralı bir pozunun sansürlenmesiyle tartışmaya açılmıştı. 2009’da aktör Tati’nin anısına düzenlenen bir film festivalinin organizatörleri Tati’nin pipo içen bir pozunu festival afişi olarak kullanmalarına izin verilmeyince piponun yerine photoshopla oyuncak bir değirmen koymuşlardı. Fransa Kültürel İlişkiler Komitesi ‘ancak totaliter rejimlere yakışır türden’ sözleriyle tanımladığı sansürleri yasanın kötüye kullanımı olarak değerlendirmişti. 1991 yasasının yazarı eski Sağlık Bakanı Claude Evin bile Sartre ve Tati afişlerinin sansürlenmesini abartılı bulduğunu belirtmişti. (Independent)


  ETİKETLER:

  Fransa

  ,

  Coco Chanel

  ,

  sanat

  ,

  Jean Paul