Şaşırtmadı önce Kuzey Kore ile atıştı

Şaşırtmadı önce Kuzey Kore ile atıştı
Şaşırtmadı önce Kuzey Kore ile atıştı

SEUL - ABD Dışişleri Bakanlığı’nı önceki gün resmen üstlenen John Kerry, görevine ‘hızlı’ başladı. Güney Koreli mevkidaşı Kim Sung-hwan ile telefonda görüşen Kerry, ‘Kuzey Kore’nin planladığı nükleer denemeyi yapması durumunda cezasız kalmayacağını’ söyledi. İkili ‘Pyongyang provokatif eylemlere devam ederse sonuçlarına katlanması gerektiği’ konusunda görüş birliğine vardı.

New York’a saldırı rüyası
Pyongyang’ın tepkilere aldırdığı yok. Bunun kanıtı Kuzey Kore’nin resmi medya kuruluşu Uriminzokkiri’nin Youtube’daki kendi kanalına yüklediği video. Kamerasının yanında uykuya dalan bir Kuzey Korelinin rüyasını ‘konu alan’ videoda önce ülkenin uzun menzilli füze denemesi görülüyor. Füze bir süre uzayda yol aldıktan sonra New York’u yerle bir ediyor. Fon müziği olarak Michael Jackson’ın Afrika’daki açlıkla mücadelenin sembolü haline gelen 1985 tarihli ‘We Are The World’ şarkısı seçilmiş.

Kim’in telefonu olay oldu
Kuzey Kore sadece nükleerle değil genç lideri Kim Jong Un’un ‘gizemli cep telefonu’ ile de gündemde. Geçen hafta milli güvenlik toplantısında Kim’in masasında görüntülenen telefonun markasının Samsung, HTC ya da Apple olduğuna dair tartışma büyüdü. Samsung, “Bize ait değil” deyip HTC’nin bir modeline benzediğini belirtirken HTC sessiz kaldı. Güney Koreli yetkililer görüntünün incelendiğini ve HTC’nin bir modeli olabileceğini kaydetti. 1 milyonu aşkın cep telefonu kullanıcısı yalnızca ülke içi arama yapabiliyor. Yabancıları ülkeye cep telefonuyla girmekten men eden uygulama geçen ay kaldırıldı.