Savaş Hırvatistan'a pahalıya mal oldu

Savaş Hırvatistan'a pahalıya mal oldu
Savaş Hırvatistan'a pahalıya mal oldu
Hırvatistan Helsinki Komitesi'nin Başkanı Drajen Raykoviç, bu ülkenin 1990'lı yıllarda yaşadığı ve yaklaşık 5 yıl süren savaşın, ülkeye 10,5 milyar avroya mal olduğunu açıkladı

ZAGREB - Hırvatistan'ın haftalık dergisi “Nacional”da yayımlanan Raykoviç'in yüksek lisans çalışmasında, 1991 ile 1995 yılları arasında Hırvatistan'da süren savaşın mali giderlerinin 10,5 milyar avro olduğunu bilimsel olarak açıkladığı kaydedildi.

Haberde, Raykoviç'in Savunma Bakanlığı'ndan aldığı bilgilere göre, harcanan 10,5 milyar avronun çeşitli maaş, silah üretimi ve ithalatı, mühimmat ithalatı ve mültecilerin masrafları olduğu belirtildi.

BU KONUDAKİ İLK BİLİMSEL ÇALIŞMA
Hırvatistan'da yaşanan savaşın mali giderleri konusunda Raykoviç'in yazdığı çalışmanın bu konudaki ilk bilimsel yazı olduğu vurgulanan haberde, bu çalışmanın savaşın mali giderleri hakkındaki bir dizi yanlış raporu “yıktığı” kaydedildi.

Önümüzdeki yıl kitap şeklinde yayımlanması planlanan Raykoviç'in çalışmasında, ayrıca Hırvatistan'daki savaşın amacı “hızlı ve ucuz galibiyetin olmadığı, sosyal değişim ve hükümete uzun süre iktidarda kalmasına destek verecek bir toplum grubunun oluşturulması olduğu” ileri sürüldü.

‘TUDJMAN REJİMİ SAVAŞI BAĞIŞLARLA FİNANSE ETMEYE KARAR VERDİ’
Bugüne kadar Hırvatistan'da iktidara gelen hiçbir hükümetin savaşın finansmanının sağlanmasıyla ilgili kamuoyuna “net ve gerçek” raporlar sunmadığını yazan Raykoviç'in çalışmasında, şu ifadelere de yer verildi:

“Franjo Tudjman'ın (Hırvatistan'ın ilk devlet başkanı) rejimi, para toplama ve harcamasını kamuoyuna kapalı olarak kasıtlı yaptı. Para toplamada daha modern modeller bulunuyordu, fakat bu modeller kullanılmadı. Tudjman rejimi savaşı bağışlarla finanse etmeye karar verdi. Silah ithalatı özel zenginleşme için sadece bir perdeydi.”

Eski Yugoslavya para birimi denarın döviz değişikliğinde bireylerin zenginleştiğini yazan Raykoviç, mazot kaçakçılığının yapıldığını, askeri evlerin satıldığını ve halkın “batmış olan bazı şans oyunları zincirlerine” yaklaşık 700 milyon avro yatırdığını belirten Raykoviç, yapılan bu suçlar için kimsenin yargılanmadığını da vurguladı.

Raykoviç, 1990'lı yıllardaki devletin yönetim şeklinden dolayı, bugünkü hükümetin bile eski askerlerin emekli maaşlarını ödemek için ayırdığı yıllık yaklaşık 1 milyar avro ile bedel ödediğini kaydetti.

Eski Yugoslavya'dan 1991'de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan, eski Yugoslavya Ordusu (JNA) ve Hırvatistanlı Sırplar'dan oluşan paramiliter birliklerin saldırısına uğramıştı. Vukovar, Knin ve tarihi Dubrovnik kentinin büyük hasarlar gördüğü Hırvatistan'daki savaş, ülkenin orta ve güney kısmında bulunan ve “Sırp Cumhuriyeti Krajina” adlı otonom bölgeyi kuran Sırp birliklerine yönelik, 1995 yılında “Fırtına” adlı operasyon düzenlenmesiyle savaş sona ermişti.(aa)