'Savaş kuralları geçerli'

'Savaş kuralları geçerli'
'Savaş kuralları geçerli'
Füzelerini ABD hedeflerine saldırı için 'hazır duruma' geçiren Kuzey Kore, 'düşman kardeşi' Güney Kore ile de 'savaş durumuna' girdiğini açıkladı.

SEUL - Kore Yarımadası’nda tansiyon giderek yükseliyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un önceki gün füze bataryalarının, Pasifik Okyanusu ve Güney Kore’deki Amerikan hedeflerini vurmak üzere hazır konuma getirilmesini emretmesinin ardından Pyongyang bu kez ‘düşman kardeşi’ Seul’e karşı ‘savaş durumuna geçtiğini’ ilan etti. Kuzey Kore resmi ajansının haberinde, “Şu andan itibaren iki Kore devleti savaş halindedir. İki ülke arasındaki sorunlar artık savaş protokolü çerçevesinde çözülecektir. Dışarıdan müdahale etmek isteyen ülke ya da uluslararası kurumlara aynı protokolle yanıt verilecektir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, ortak askeri tatbikatlarına atfen ABD ve Güney Kore tarafından düzenlenen ‘herhangi bir provokasyona önceden haber verilmeksizin misillemede bulunulacağı’ uyarısı yapıldı. 

‘Kaesong Parkı da kapatılır’ 
Pyongyang ayrıca, iki ülkenin işbirliği içinde olduğu tek bölge olan Kaesong Endüstriyel Parkı’nı kapatma tehdidinde de bulundu. Açıklamada, “Seul’ün haysiyetimize karşı hareketleri devam ederse bu bölge uyarmaksızın kapatılacaktır” denildi. Pyongyang, Seul ile üç kırmızı hattı kapatsa da, Kuzey Kore tarafında sınırın 10 km. kadar içerisindeki Kaesong ile ilgili tehditte bulunmamış ve Park, krizlere karşın işleyişini sürdürmüştü. Kaesong’da ucuz Kuzey Kore işgücünden yararlanan 120’den fazla Güney Kore firması faaliyette. Kaesong, Kuzey Kore’ye yılda 2 milyar dolar civarında kazanç getiriyor. Güney’in bilgi ve teknolojisi ile Kuzey’in işgücünün birleştiği bir yer olmanın yanı sıra Kaesong, Kuzey Kore’de yabancı para birimlerine ulaşılabilecek ender noktalardan.
Seul kayıtsız, ABD ciddiye aldı
Güney Kore ise ‘savaş ilanını’ çok ciddiye almadı. Savunma Bakanlığı sözcüsü Kim Min-seok, Kuzey Kore’nin bitmeyen tehditlerinin ‘yeni bir durum olmadığını’ vurgularken, barış ve istikrara zarar veren bu tip açıklamaların kabul edilemez olduğunu belirtti. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden ise “Tehditleri ciddiye alıyoruz. Müttefikimiz Güney Kore ile iletişimdeyiz” açıklaması yaparken, Rusya tarafları itidalli olmaya çağırdı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD’nin de ‘sorumluluğun bilincinde olması gerektiği’ vurgulandı.