'Savaşı hiçkimse kazanmaz'

'Savaşı hiçkimse	kazanmaz'
'Savaşı hiçkimse	kazanmaz'

Halep in Han el Vezir bölgesi çatışmalar sonucunda enkaza döndü.

Esad'ın yardımcısı El Şara, ne Şam'ın ne de muhalefetin Suriye halkının tümünü temsil etmediğini vurgularken, "Bu savaşın kazananı olmaz" dedi.

Suriye’nin hakkında yurtdışına kaçtığına dair sayısız haberler yayılan Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El Şara, ‘Şam rejiminin sonunun yaklaştığı’ yorumlarının arttığı bir dönemde “Bu savaşın nihai bir zafer ilan edeni olmaz” çıkışı yaptı. Lübnan’da yayınlanan El Akbar gazetesine konuşan El Şara, “Bu savaşı askeri olarak ne muhalefet ne de ordu kazanabilir. Tüm muhalefet birleşse de, askeri olarak bu savaşın sonucunu tayin edemez. Aynı zamanda ordu ve güvenlik güçleri de, nihai bir sonuca ulaşamaz” ifadelerini kullandı. 

Suriye’yi savunmalıyız 

El Şara, 21 aydır süren savaşla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Her geçen günle birlikte, askeri ya da siyasi çözümden uzaklaşıyoruz. Olayların gidişatı, Suriye’deki durumun kesinlikle kötüden daha da kötüye doğru ilerleyeceğini gösteriyor. Bizim pozisyonumuz Suriye’nin varlığını savunmak olmalı. Biz, bir kişinin ya da bir rejimin hayatta kalmasını sağlamak için mücadele etmiyoruz.”
Suriye siyasetinin en güçlü Sünni figürü El Şara, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) geçen hafta 100’den fazla ülke tarafından ‘halkın tek meşru temsilcisi’ olarak tanınmasını da eleştirdi. El Şara, “Farklı muhalefet güçleri, ister sivil ister silahlı olsun, isterse de dış güçlerle bağlantıları bulunanlar olsun, Suriye halkının tek meşru temsilcisi olduklarını iddia edemezler. Tıpkı mevcut Şam rejiminin, kendisine yeni ortaklar bulmadan değişimi gerçekleştiremeyeceği gibi” dedi. El Şara, karşılıklı güven tesis edilmesi gerektiğini vurgulayıp tüm tarafların yer aldığı bir hükümet kurulması önerisini sundu: “Krize çözüm Suriye içinden tarihi bir uzlaşma aracılığıyla gelmeli. Bu tarihi uzlaşma, kilit bölgesel ülkeler ve BM Güvenlik Konseyi üyelerini de kapsamalı. Ülkedeki tüm şiddet olaylarının sonlandırılmasını öngören bu uzlaşma, geniş yetkili bir ulusal birlik hükümeti kurulmasının önü açmalı. Çünkü barışçıl eylemcilerin sayısındaki düşüş, şu ya da bu şekilde militan sayısının artmasını getiriyor.” 

Esad askeri  çözüme inanıyor 

El Şara’nın, ‘Esad askeri çözüme inanırken, kendisinin uzlaşmadan yana olduğunu’ söylemesi ise ‘Suriye lideriyle arasının açık olduğu’ yorumuna yol açtı. El Şara, Esad için şunları söyledi: “Esad ile görüşme şansını yakalayanlari onun ağzından bunun, uzun bir savaş olacağı fikrini duyabilir. Esad, nihai zafere dek askeri olarak baskıyı sürdürme niyetini saklamıyor. Askeri zaferden sonra siyasi diyalogun hala mümkün olacağına inanıyor. Ülkede tüm güç Esad’da ancak farklı fikirler ve görüşler de mevcut. Bunun birlikte bunlar, farklı siyasi akımlar ya da derin bölünmeler diyebileceğimiz nitelikte değil.” (BEYRUT / REUTERS - CNN)