'Savaşı kimse kazanamayacak'

'Savaşı kimse kazanamayacak'
'Savaşı kimse kazanamayacak'

Suriye nin başkenti Şam ın Kabun semtinde dün bombalı araçla düzenlenen saldırıda bir bina yıkılırken 5 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Esad'ın asla istifa etmeyeceğini söyleyen Rus Dışişleri Bakanı, Suriye'deki savaşı hiçbir tarafın kazanamayacağını düşündüğünü belirtti.

Suriyeli muhalifler ülkedeki stratejik noktalara saldırıları arttırırken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın asla istifa etmeyeceğini ve savaşı kimsenin kazanamayacağını söyledi. Brüksel’deki Rusya- AB zirvesine giderken uçakta gazetecilere konuşan Lavrov, “Çin ya da Rusya istese bile, Esad hiçbir yere gitmeyecek. Ve bu savaşı kimse kazanamayacak” dedi. Lavrov, Suriye’deki kimyasal silahların güvenli alanlara taşındığını ve şimdilik kontrol altında olduğunu ifade etti. Batılı ülkelerin Suriye’ye askeri müdahale niyeti olduğuna da inanmadığını kaydeden Rus bakan, “Bence Rusya ve Çin’in müdahaleyi veto etmeye devam etmesi için dua ediyorlar” diye konuştu.

Hıristiyan lider: Kalacağız

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İslamcı militanların Hama’da Hıristiyanların yaşadığı iki kasabayı kuşattığını ve rejimi desteklemeye devam etmeleri halinde halkı ölümle tehdit ettiğini duyurdu. Hıristiyanlara yönelik artan tehditler üzerine dün açıklama yapan Rum Ortodoks Kilisesi ise, Hıristiyan vatandaşlara ülkede kalma çağrısı yaptı. Antakya, Orta ve Uzak Doğu Rum Ortodoks Kilisesi’nin yeni Patriği Yuhanna “Ülkemiz burası ve burada kalacağız. Bizimle aynı sorunu yaşayan Müslüman kardeşlerimizle omuz omuza zorluklara karşı koyacağız” dedi.
Muhaliflerin yeni çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ise dün yayımladığı açıklamada BM’nin ülkedeki çatışmaları mezhep savaşı olarak tanımlamasına karşı çıktı. Öte yandan devlet televizyonunda çalışan bir kameraman muhalifler tarafından evinin önünde öldürüldü.