Savaştan kaçan Kürtler Irak sınır kapısına dayandı

Savaştan kaçan Kürtler Irak sınır kapısına dayandı
Savaştan kaçan Kürtler Irak sınır kapısına dayandı
Suriye'de iç savaştan kaçan binlerce kişi Kürtlerin denetiminde bulunan Irak sınır kapısına dayandı.

Suriye 'de Kürtçe'de 'Batı' anlamına gelen ve 'Batı Kürdistan' olarak bilinen Kürtler’in yaşadığı Rojava bölgesinde son dönemde PKK ’nın bu ülkedeki kolu PYD’nin silahlı güçleri YPG ile El Kaide bağlantılı El Nusra arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi ardından Suriye’den Kuzey Irak’a göç başladı. BBC’nin haberine göre, geçen Perşembe günü yaklaşık 7 bin Suriyeli, Türkiye sınırındaki Zaho kentinin 20 kilometre güneyindeki Peşkabur sınırından geçerek Kuzey Irak’a sığındı. İnsan göçü, cumartesi günü de sürdü. Cumartesi günü Kuzey Irak’a 10 bin kişi geçti. Bölgedeki Kürt internet siteleri, çok zor durumda bulunan göçmenlerin ihtiyaçlarını BM kurumları ile Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin karşılamakta zorlandığını bildirdi.

Suriye’de son iki yıldır çatışmalardan kaçan göçmen sayısı 3 milyon olarak tahmin edilirken Irak’a kaydolan Suriyeli göçmenlerin sayısı ise 150 bine ulaştı. BM Mülteciler Yüksek Konseyi yetkilileri Suriye’den Kuzey Irak’a göçen 750 kişilik ilk grubu, aynı gün öğleden sonra sayıları 5 bin ila 7 bin arasında değişen bir diğer göçmen grubunun izlediğini bildirdi. BM, son göç dalgasının Halep ve Kürtlerin yoğun yaşadığı Haseki ve Kamışlı ile çatışmaların yaşandığı diğer bölgelerden geldiğini açıkladı. BM Mülteciler Yüksek Konseyi sözcüsü Adrian Edwards, Cuma günü Cenevre’de yaptığı basın toplantısında “Bu ani hareketin nedenleri henüz net değil” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de Suriyeli Kürtlere destek çıkmış, “ölüm ve terör tehdidi altında olan” Kürtleri savunmaya hazır olduğunu belirtmişti.

DİCLE NEHRİNİ AŞIYORLAR

Binlerce kişi Semalka Sınır kapısından Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin denetimindeki bölgeye Dicle nehri üzerinde kurulan seyyar köprü ile ulaşıyor.

Büyük bir izdihamın yaşandığı kapıda insanlar Irak tarafına geçebilmek için adeta birbirini eziyor. Geçişlerde önlem alan Irak Bölgesel Kürt Hükümetine bağlı peşmergelerden büyük bölümü yardım için ellerinden geleni yaparken, bazılarının ise sert davranması tepkiyle karşılandı.


  http://www.radikal.com.tr/114669611466965

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  savastan kacan kürtler sinira dayandi... - miskin2

  gelin gelin bizde de secim zamani faydaniz olur.

  RADİKALGÖKHAN - şev_baş

  Radikal Gökhan seni biraz araştırmaya, kitap okumaya davet ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti Sureyeli sığınmacılara açtığınız kollarınızı Kürtler içinde açmanızı bekliyoruz.

  Zavalli Kurdler! - ERIL

  Kaderleri dunyanin en fazla trajik olanlarindan birisidir.Orta-Dogunun tam içinde nufuslari 35 milyondan fazladir.Ama 20 milyonu Turkiye'de,6 milyonu Iran'da,7 milyonu Irak'ta,1 milyondan fazla Suriye de yin 850 bini Rusya'da parçalanmis durumdadirlar.Kurdlerin ortak bir tarihi,dili ve yuzde 95'i sunni musluman olduguna gore, bir dini de vardir.Bir sevlet kurmak istiyorlar; bunu gerçeklesitirmeye bir çok diger halklar kadar,ornegin Filistin gibi haklari vardir.Ulusal kaderleri 20.yuz yilda duraksadi: 1920 Agustosunda Muttefiklerle Turkiye arasinda imzalanan Sevr anlasmasi bir Ermeni devletinin kurulmasini ve Kurdler için ozerklik ongormekteydi.Ancak uç sene sonra Lozan antlasmasi,sevr anlasmasini yururlukte kaldirdi.Boylece Kurdlerin yazgisi,tahlisizlik,kardesleri Ermenilerin ki gibi muhurlendi.Bes devlet arasinda parçalanarak bolunmus (uluslararasi somurge) bir devlet olarak kalmaya mahkum edildi.Bugun Turkiye'de kurdlerin nufusu %30,iran'da %16,Suriye'de Irak'ta %20 sini temsil etmektedir.Ama gunumuzde sozunu ettigimiz somurgeci ulkeler kendi egenlikalanlarini daralatcak bagimsiz buyuk Kurdistan'in kurulmasina izin vermiyorlar.Ancak Kurdler ise hiç bir zaman isteklerinden vaz geçmiyorlar.Ama Kurdlerin drami 1923 'ten itibaren baslamis ve kendileri için intihar gorunumundedir.Merkezi iktidara karsi ulusal bagimsizlik savaslarini yurutebilmek için sik,sik seytanla bagdasmak zorunda kaliyorlar,Cesaretlerineve savasçi kalitelerine karsin çagdas bir ulusal onderlikten yoksun oluslarindan tarih tekerrur ediyor Kurdistan'da.Bugun o yuzden kadinlari,çocuklari,sivil insanlari El nusra,El Kaide gibi terorist islamistler tarfindan hunharca katlediliyor.Evet zavali Kurdistan! Suriye'de simdiden var olmak için direnmek zamani.

  Faşist Devlet! - RadikalGokhan

  Kürtler her canları yandığında, dün Irak'ta, bugün Suriye'de; dönüp dönüp Türkiye'ye sığınıyorsa, ve bu Kürtlerin daha geçen hafta bir Türk evladının yirmi yıl önce öldürülmesini binlerce kişi toplanıp havai fişeklerle kutlamasına rağmen her seferinde Kürtleri misafir ediyorsa demek ki dilinize pelesenk ettiğiniz "Faşist Devlet!" pek de faşist değilmiş değil mi? Cemil Bayık her fırsatta "Kürt milleti kendisini savunacaktır" diyerek Türkiye'yi terörle tehdit edeceğine buyursun savunsun Kürtleri, Türklere sığınmalarına göz yummasın. İşte terörist kim, Kürtlerin dostu kim böyle günlerde çıkıyor ortaya.

  Ya özerklik isterlerse? - karaman2001

  Suriyeli Kürtler ya özerklik ilan ederse? ya Irak Kürdistanı ile birleşirse? diyen Türk hükümeti ve devleti, bu korkunuzun gerçekleşmemesi için ne yaptınız? Sözde Özgür Suriye Ordusuna silah, lojistik ve terorist göndermekten başka, Türk halkına yalan yanlış bilgi vermekten başka, Alevi sünni savaşını derinleştirmekten başka, Suriyedeki dini allahı olmayan çeteleri Kürtlerin üzerine salmaktan başka NE YAPTINIZ? Savaşın ilk günunden itibaren, tampon bölge oluşturmak hayaliyle, nerdeyse çuval çuval para dağıtarak getirdiğiniz suriyeli mülteciler içerisinde kaç tane alevi var? Türkiye ile 800, 900 km sınırı olan Kürtler için kaç tane kamp kurdunuz? kaç Kürt e kapılarınızı açtınız? Kürt bölgelerinde ki sınır kapısınin hangisi açık? Kaç tane kürt ün Türkiyedeki akrabalarının yanına yerleşmesine musaade ettiniz? Biz sizinlemi kardeşiz? Bence hiç kendinizi yormayın, paranıza nefesine yazık. Nasil olsa ?Su akar yolunu bulur?