Savaştan kaçınma formülü

Savaştan kaçınma formülü
Savaştan kaçınma formülü
Kerry, Esad'ın bir haftada kimyasal silahları teslim etmesi halinde saldırı olmayacağını söyledi. Muallim, Moskova'da yanıt verdi: Memnuniyetle.

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye ’ye saldırı planını Kongre’ye kabul ettirmede zorlanırken savaştan kaçınmak için ortaya atılan bir öneri heyecan yarattı. Müdahaleye destek turunu Londra’da sürdüren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’nin bir hafta içerisinde kimyasal silahları uluslararası topluma teslim etmesi halinde saldırı olmayabileceğini açıkladı. Moskova’yı ziyaret eden Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’den anında olumlu yanıt geldi. Kerry dün Londra’da mevkidaşı William Hague ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Müdahaleden vazgeçmeniz için Esad’ın yapabileceği bir şey var mı?” sorusu üzerine Esad’ın 1 hafta içinde elindeki kimyasal silahların tamamını uluslararası topluma teslim etmesi şartını koştu. “Ancak Esad bunu yapmayacak, biz de müdahaleden vazgeçmeyeceğiz” diye de ekleyen Kerry, 21 Ağustos’taki saldırının sorumluları olarak Esad, kardeşi Mahir Esad ve adı henüz bilinmeyen bir komutanı gösterdi. 

Dışişleri: Sadece bir retorik

Yahudi Soykırımı ve Ruanda’daki katliama gönderme yapıp “ Dünya sessiz kaldığı için öldürülen binlerce insanı hatırlayın” diyen Kerry ‘savaş’ değil ‘müzakere masasında’ çözümden yana olduklarını savundu. Kerry’nin kimyasal silahların teslim edilmesi şartıyla ilgili daha sonra ABD Dışişleri şu açıklamayı yaptı: “Kerry, Esad’ın ne kadar güvenilmez olduğunu ve kimyasal silahları teslim etmesinin imkânsızlığını vurgulamak için bu ‘retorik’ sözleri sarf etti. Esad bunu yapacak olsa çoktan yapardı.” 

Rusya öneriye sahip çıktı

ABD Dışişleri’nin ‘sadece retorik’ diyerek önemini düşürmeye çalıştığı öneri, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Velid Muallim’in Moskova’daki görüşmesi sonrası yapılan açıklamalarla ciddiyet kazandı. Lavrov “Askeri harekatı engelleyecekse Suriye kimyasal silahları uluslararası toplumun denetimine bırakmalı” dedi. Lavrov, Şam yönetiminin ‘en kısa zamanda’ olumlu yanıt vermesini umduğunu belirtti. Lavrov, ABD’yi barışçıl çözüm çabalarının adresi olarak 2. Cenevre Konferansı’na odaklanmaya çağırdı. “Barışçıl çözümün alternatifi yok” diyerek müdahaleye karşı çıkan Lavrov kimyasal silah iddialarının bir senaryo olduğunu söyledi: “Muhalifler kendi hazırladıkları görüntüleri internete yüklüyor. Bunun önceden planlanmış senaryo olduğuna dair kanıtlar var.” 

Muallim: Olumlu buluyoruz

Esad’ın Rus lider Vladimir Putin’e G20’deki tutumundan dolayı teşekkür mesajını getirdiğini belirten Muallim ise Kerry’nin değil Lavrov’un önerisi olarak bahsettiği kimyasal silahların uluslararası denetim altına girmesi teklifini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Muallim “Rusya’nın, Suriye liderliğinin vatandaşlarımızın hayatı ve ülkenin güvenliğinden duyduğu endişeye ve Rusya liderliğinin aklına olan inancımıza dayalı bu önerisini Suriye memnuniyetle karşılıyor” dedi.
Bu mesajlar uluslararası alanda tartışmanın yönünü hızlıca değiştirdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki -mun, Güvenlik Konseyi’nden Suriye’nin kimyasal silahları uluslararası topluma teslim etmesi yönünde çağrı yapmasını isteyeceğini açıklarken Britanya Başbakanı David Cameron, parlamentoda şu konuşmayı yaptı: “Suriye’nin kimyasal silahları uluslararası toplumun denetimine bırakması büyük bir adım olur. Ancak bunun dikkat dağıtma taktiği olmadığı konusunda uyanık olmalıyız. Yine de Rusya bu teklifinde samimiyse buna inanmalıyız.” BM araştırma komisyonunun üyesi Carla del Ponte de kimyasal silahların kim tarafından kullanıldığını tespit amacıyla Şam’a gitmeye çalıştıklarını açıkladı.

Çanlar Malula için çalıyor!

Şam yakınlarındaki Hıristiyan köyü Malula 4 gün süren çatışmalar sonunda cumartesi Kaide bağlantılı Nusra’nın eline geçerken ordu köyü geri almak için bombardıman başlattı. Muhalifler ‘Müslümanlara zarar vermek için kullanılan ordu karakolunu etkisiz hale getirdikten sonra’ çekileceklerini duyururken köylüler “Müslüman olmazsanız öldürüleceksiniz” diye tehdit edildiklerini anlattı. Köylüler Suriye’nin en eski 2 manastırına ev sahipliği yapan Malula’daki tarihsel yapıların yok edilmesinden korkuyor. Bölgeyi terk eden sakinlerden biri, köyün batısındaki bir kilisenin yandığını söyledi.