Savunma Bakanı IŞİD liderinin adını bilemedi

Savunma Bakanı IŞİD liderinin adını bilemedi
Savunma Bakanı IŞİD liderinin adını bilemedi
Terör örgütü IŞİD'le mücadele kapsamında Irak'a ek asker göndereceğini açıklamasından kısa bir süre sonra bir televizyon kanalına konuk olan Avustralya Savunma Bakanı Kevin Andrews'un, örgüt liderinin ismini bilmemesi büyük şaşkınlık yarattı.

RADİKAL - Terör örgütü IŞİD'le mücadele kapsamında Irak’a ek asker göndereceğini açıklamasından saatler sonra bir televizyon kanalına konuk olan Avustralya Savunma Bakanı, örgüt lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin adını bilemedi. Bu da savaşa girişilen düşmanın neden yeterince iyi tanınmadığı sorularını beraberinde getirdi.

Sputnik'te yer alan habere göre, IŞİD’le mücadele eden Irak ordusuna destek için 2 yıllık misyon kapsamında bölgeye 330 asker sevk eden Avustralya Savunma Bakanı Kevin Andrews’un, askerlerinin savaşma gönderdiği örgüte ait en temel bilgiyi bilememesi şaşkınlık yarattı. Kararın ardından ABC kanalında Leigh Sales’ın konuğu olan Andrews, “IŞİD’in başında kim var?” sorusuna cevap veremedi. 

IŞİD'den bir infaz daha

'OPERASYONA DAİR BİLGİ' VERMEK İSTEMEDİ

Soruyu geçiştirmek için “IŞİD’i bir grup lider yönetiyor. Ayrıca yalnızca tek bir örgütle mücadele ediyor değiliz. Örgütler ve üyeleri arasında şeffaflık var” diyen Andrews, özellikle isim vererek ‘operasyona dair bilgi vermek’ istemediğini söyledi. Bunun üzerine Andrews’ın üzerine gitmeye başlayan Sales, “Bunun operasyonla bir alakası olduğunu sanmıyorum. Herkesçe bilinen bir şey” ifadesini kullandı.

Pentagon sözcüsü: IŞİD topraklarının dörtte birini kaybetti

'BAŞINA ÖDÜL KOYULUYOR, AMA SİZ İSİM VEREMİYORSUNUZ'

Andrews ise IŞİD’in pek çok örgüt ve liderden oluştuğunu anlatmakta ısrar edip, Bağdadi’nin adını bilmediğini iyice belli edince, Sales de dayanamayıp şaşkınlığını dile getirdi: “Sayın bakan, bu misyon uğruna Avustralyalı askerlere tehlikeli bir ortama gönderdiniz. Ama daha IŞİD’in liderinin adını dahi bilmiyor olmanıza çok şaşırdım. ABD Dışişleri Bakanlığı, başına 10 milyon dolar koydu."

Peşmerge IŞİD'in bombalı aracını böyle patlattı