Schmidt: Çalışma hayatı daha uzun olsun

Schmidt: Çalışma hayatı daha uzun olsun
Schmidt: Çalışma hayatı daha uzun olsun
Almanya eski şansölyelerinden Helmut Schmidt çalışma hayatının daha uzun olmasını istedi. Schmidt, 'Almanya'daki refah düzeyinin korunması için 67 yaşından sonra da çalışmaya mecburuz. 97 yaşında olmama rağmen haftada 30- 40 saat çalışıyorum' ifadesini kullandı.

RADİKAL -  Almanya eski şansölyelerinden Schmidt çalışma hayatının daha uzun olmasını istedi. Küratörü (yönetici) olduğu Zeit Vakfı ve Hamburg Ticaret Odası’nın “67 yaşına kadar sağlıklı ve üretken olmak için yeni yollar” adında bir proje kapsamında Alman Sosyal Kaza Sigortası Çalışma ve Sağlık Enstitüsü’nün iki firma çalışanlarıyla yaptığı mülakat sonuçlarının tanıtım programında konuşan Schmidt, “Almanya’daki refah düzeyinin devam etmesi için 67 yaşından sonra da çalışmaya mecburuz. 97 yaşında olmama rağmen haftada 30-40 saat çalışıyorum” dedi.

Şu anda ilk öğrendiği mesleği yapmadığını hatırlatan Schmidt, “İnsan ilerleyen yaşlarda tünel inşaatında ya da çatıda çalışamaz. Bunun için zamanında meslek değişimine gitmeli. Fiziksel emek gerektiren üretim yerine örneğin, masada çalışabilecek bir pozisyona geçilebilir” açıklamasında bulundu.

' EKONOMİ İÇİN BÜYÜK ŞANS'

Hamburg Ticaret Odası Genel Müdürü Prof. Hans-Jörg Schmidt-Trenz ise tecrübeli iş gücünün çalışma hayatının uzun olmasının ekonomi için büyük bir şans olduğunu söyledi. Schmidt-Trenz, “Artık birçok işçi ‘eski demir‘ denilerek erken aşamada damgalanmayacak. Onlar hala kendileri, işveren ve toplum için ne yapabildiklerini gösterebilir, ekonomiye katkı sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

'SİVİL TOPLUMUN SORUMLULUK ALMASI GEREKİR'

Öte yandan, 67 yaşında kadar nasıl çalışılacağı sorusunun sadece politikacıları bırakılmaması gerektiğini kaydeden Zeit Vakfı Başkanı Prof. Dr. Michael Göring, “Burada sivil toplumun, model sunması ve test edilmesi için sorumluluk alması gerekir. Bu iş en iyi vakıf için uygun bir görevdir” dedi. Program ‘67’ye kadar sağlıklı ve üretken olmak için yeni yollar’ projesinin tanıtımıyla son bulurken, projede özellikle hangi yaşlarda ve hangi hastalıkların başlangıcında meslek ya da kariyer değişimi yapılmasıyla ilgili bilgiler verildi.


  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Almanya

  ,

  Kariyer

  ,

  Tünel

  ,

  Proje

  ,

  toplum

  ,

  ,

  sivil

  ,

  sosyal

  ,

  şans

  ,

  Hamburg

  ,

  firma

  http://www.radikal.com.tr/133351613335163

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  emekli olduktan sonraki yaşam üzerine ciddi bir şekilde düşünülmeli - hamzaakyol

  özellikle bizim toplumumuzda bu ciddi bir sorun. Ciddi bir sorun çünkü bizde emekli olan insanlar nerdeyse sadece tüketici konumunda bulunuyor. Gelişmiş toplumlar için bu biraz daha az bir sorun. çünkü ordaki insanlar, hem çalışma yaşamı boyunca, hem de emeklilikleri süresince çeşitli aktivitelere katılıyorlar. bu aktiviteler sayesinde edindikleri birikimleri yine topluma bir şekilde katkı olarak veriyorlar. bizde ise, milletvekillerimizin ya da yöneticilerimizin bile cv'lerinde yazan hobiler, "kitap okumak, müzik dinlemek ve spor"un ötesine pek geçmiyor. Diğer insanların cvleri de bundan pek farklı değil. bu hobiler hepimizin ortak hobileri. aslında yapmadığımız ama sorulduğunda verdiğimiz ortak cevap. bu nedenle hem emeklilerimizin kendilerini yararsız görmemesi hem de edindikleri birikimi topluma aktarabilmesi, topluma katkı verebilmesi için projelerin geliştirilmesi önemli. emeklilik yaşının ortalama insan yaşamına göre ayarlanması ise, bu yazdıklarımın dışında bir konu.

  senin gibi çalışsam - mustiist

  Senin gibi çalışıp, senin maaşını alsam, 200 yıl da çalışırım :) Bir tornacıda, madende çalış da görelim...

  Çalışıp da ne yapıyor? - fethi sancar

  haftada 30 -40 saat çalışıp maden'e girip odun mu çıkartıyormuş ,sırtında odun kömür mü taşıyormuş?