Scotty'nin külleri uzaya 'ışınlandı'

Scotty'nin külleri uzaya 'ışınlandı'
Scotty'nin külleri uzaya 'ışınlandı'
60'larda gösterilen Star Trek dizisinde Scotty'yi oynayan James Doohan'ın külleri uzaya bırakıldı.

60’larda gösterilen Star Trek dizisinde ‘Işınla bizi Scotty’ cümlesinin muhattabı, Scotty karakterini oynayan James Doohan’ın külleri uzaya savruldu. SpaceX Falcon 9 isimli, dünyanın ilk özel kargo uzay seferini yapan mekikte bulunan küller, dün sabah uzaya bırakıldı.

Mürettebatı olmadan fırlatılan Falcon 9’da, 308 insanın külleri bulunuyordu. ABC News ve Reuters’ın bildirdiğine göre, Doohan’ın dışında Star Trek’in yaratıcısı Gene Roddenberry ile eşi Majel Barrett Roddenberry’nin ve Mercury programının astronotlarından Gordon Cooper’ın da külleri bunlar arasındaydı.

Fiyatlar 1.830 TL’den başlıyor
Uzaya küllerini gönderme işini ayarlayan Celestis firması, dünkü uçuşa kadar bu hizmetini duyurmuyordu. Dün başarılı olan Falcon 9 uçuşunun ardından, “Sevdiklerinizin bir bölümünü uzaya gönderin” cümlesiyle, uzaya bırakılma hizmetlerinin reklamını yaptılar. Firma 1 gramlık külün dünya yörüngesine bırakılması için 2.995 dolar (yaklaşık 5.500 TL), güneş sisteminde daha uzak yerlere bırakılması için ise 12.500 dolar (23 bin TL) ücret alıyor. Daha ucuz seçenekler arayanlar için ise, yörünge altı uçuşların fiyatı 995 dolar (1.830 TL) olarak belirlenmiş.

‘Garanti kapsamında’ tekrar gönderildi Firma Doohan ve Cooper’ın küllerini daha önceki bir SpaceX uçuşunda uzaya göndermek istemiş, Ağustos 2008’de yapılan Falcon 1 uçuşunun başarısız olması sebebiyle küller uzaya çıkamamıştı. SpaceX firması ‘verdiği garanti kapsamında’, bir roketin uçuşu başarısız olursa ücretsiz bir şekilde tekrar gönderim yapıyor. (Huffington Post)