Şekau'nun ses kaydı yayınlandı

Şekau'nun ses kaydı yayınlandı
Şekau'nun ses kaydı yayınlandı
Geçen günlerde artık Boko Haram'ın lideri olmadığı öne sürülen Ebubekir Şekau'ya ait bir ses kaydı yayınlandı. Şekau, ses kaydında iddiaları yalanladı ve Bağdadi'ye biatını bir kez daha dile getirdi.

RADİKAL - Nijerya'daki Boko Haram silahlı örgütünün, öldüğü ya da görevden alındığı iddia edilen lideri Ebubekir Şekau'ya ait ses kaydı ortaya çıktı. IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'ye hitaben yapılan ses kaydında Şekau, hakkında çıkan öldüğü ya da görevden alındığı iddialarını yalanlayarak IŞİD'e bağlığını yineledi.
     
Şekau, 8 dakikalık ses kaydında, "Kafir medya , benim öldüğümü, hasta olduğumu ve konuşamayacağımı iddia etti. Benim artık görevde olmadığım gibi bariz yalanlar söyledi. Hayattayım ve Allah'ın takdir ettiği zamanda öleceğim" ifadelerini kullandı. Örgütün son yayınladığı görüntülü mesajlarda yer almayan Şekau, ses kaydında Nijerya Devlet Başkanı Muhammedu Buhari'nin, Boko Haram'ın 3 ay içerisinde tamamen etkisiz hale getirileceği yönündeki açıklamasını da tiye aldı.

Boko Haram lideri Şekau 'devrildi'

ÇAD DEVLET BAŞKANI DA SÖYLEMİŞTİ
     
Çad Devlet Başkanı Idriss Deby de geçen hafta 2009'da Nijerya'da eylemlerine başlayan Boko Haram örgütünün yeni bir lideri olduğunu ileri sürmüştü. Deby, "Liderleri Ebubekir Şekau'nun yerine geçtiği söylenen Mahamat Davud diye biri var" ifadelerini kullanmıştı. Örgütün videolarında sıkça boy gösteren Şekau'nun son dönemde yapılan paylaşımlarda görülmemesi, akıbetine ilişkin soruları gündeme getirmişti.

Bağdadi, Boko Haram'ın biatını kabul etti

     
Adı yerel dilde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram'ın, 2009'da lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından başlattığı ve yeni lideri Ebubekir Şekau ile birlikte sürdürdüğü kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 13 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti.
     
IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi, geçtiğimiz martta kendisine bağlılığını açıklayan Boko Haram'ın biatını kabul ettiğini açıklamıştı.

Boko Haram örgütü de IŞİD'e biat etti

Boko Haram'ın elinden 234 rehine kurtarıldı

Boko Haram, Baga katliamını videoyla üstlendi

'Boko Haram lideri Şekau öldü'