Seks konuşuldu, Gürcistan karıştı

Seks konuşuldu, Gürcistan karıştı
Seks konuşuldu, Gürcistan karıştı

Programın sunucusu Şorena Begaşvili

Gürcistan'da hükümet yanlısı İmedi televizyonunun yayımladığı seks konulu bir talk show, halkı kızdırdı.

TİFLİS- Eski manken olan 27 yaşındaki Şorena Begaşvili’nin sunduğu program sırasında ekrana sevişen çiftlerin görüntülerinin getirilmesi ve sevişme sırasında çıkardıkları seslerin konu edilmesi, ülkede büyük yankı uyandırdı.
Bir grup öğrenci, İmedi televizyon binasının önünde toplanıp, "sapık" olarak nitelendirdikleri programın yayından kaldırılmasını istedi.
Ortodoks Aileler Birliği adlı Ortodox baskı grubu ise İmedi’ye bir protesto mektubu yollayarak, programın yayından kaldırılmasını ve sunucu Şorena Begaşvili’nin halktan özür dilemesini istedi.
Birliğin Başkan Yardımcısı Avtandil Ungiadze, "Bu tip ahlaksızlık propagandaları dini hassasiyetimiz açısından kabul edilemez birşey, bu bizim geleneksel Hıristiyan değerlerimize ters düşüyor" dedi.
Daha önce Amerikan Playboy dergisi için poz veren Şorena Begaşvili, talk show’daki sunduğu programların amacının Gürcüleri seks konusunda bilgilendirmek olduğunu söyledi.
Çoğu Gürcünün seks konusunda eğitilmesi gerektiğini savunan Şorena, "Seks doğal birşey, neden bahsedilmesin?" diye konuştu.
Programın yetkililerinden Besso Solomanaşvili, "Gürcülerin çoğu seksi günah olarak değerlendiriyor, biz bu zihniyeti değiştirmeye çabalıyoruz" dedi.
Ocak ayında yayımlanmaya başlayan haftalık talk show, ünlü kişilerle röportajlar yayımlıyor, cinsel hayatı konu alıyor ve Hollywood filmlerinden alınan erotik sahneleri ekrana getiriyor.
İmedi, daha önce Rus tanklarının başkente girdiği ve Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili’nin öldürüldüğü yönündeki uydurma haberiyle ülkede panik yaratmıştı.  Gürcistan;da, 2003 yılında Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze’nin görevini bırakmak zorunda kalmasıyla sonuçlanan Gül Devrimi adlı barışçıl halk hareketinden bugüne dek, Gürcistan politikada ve kültürde ABD ve Avrupa’yı örnek alıyor.
Ülkede seks konusunda Batı tarzı liberal yaklaşımlar, gelenekçi Ortodoks Gürcülerin tepkisine yol açıyor.  Ekim 2009 yılında yapılan bir kamuoyu araştırması, Gürcülerin yüzde 77’sinin evlilik dışı cinsel ilişkileri, yüzde 99’unun da esçinselliği onaylamadığını ortaya koyuyor. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/9883879883872

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yorum üzerine yorum zorunlu olarak! - ex nihilo

  "peygamberimiz" in cinsel ilişkiye ibadetten sayar diye yorum yapan okuyucuya biraz "turan dursun" okumasını tavsiye ederim, çünkü ancak ondan sonra birazcık "nesnel" bir bakış açısından ne kadar "ironik" bir pencereden göründüğünü anlayabilir. islam dini cinselliği ibadet düzeyinde mi görmüştür yoksa "erkek hegemonyasını" dinsel kural olarak mı sunmuştur? müsade ederseniz bu en azından tartışmalı olsun, suudi arabistan da, yemen de 2000 li yıllarda hâlâ kız çocuklarının evlenme yaşı "9". iyi duydunuz mu? duymadıysanız bir daha söyleyeyim!

  Sex ve Dinler - baryam46

  İlahi dinler aslında insan sevgisini ve bu sevginin bir tezahürü olan cinsel ilişkiyi bir ihtiyaç olarak görür ve İslam dini eşler arasındaki cinsel ilişkiyi bile ibadetten sayar.Fakat her dinin aşırı versiyonları sonradan türetilmiştirki bunlar da cinselliği sapkınlık olarak nitelendirir.Bu Hristiyanlıkta da böyledir.Yalnız cinsel uzuvların uluorta yerlede sergilenmesi ise ve uluorta yerlerde sevişilmesi ise sapkınlık olarak değerlendirilmesi yanlış ise de ahlaki olarak hoş sayılamaz.çünkü onları gören diğer insanların da iştahını kabartıp tahrik etme ihtimali de yüksektir.o zaman hiçte hoş olmayan durumlar meydana gelebilir.en azından elaleme şapur şupurda bize şükür mü deyip o insanlara saldıranlar da çıkabilir.bu açıdan da bence sakıncalı bir durumdur.fakat bu,cinsel eğitimin yanlış ve yapılamaz olduğu anlamına gelmez.çünkü cinsel mutlulukta bir ihtiyaç olduğu gibi cinsel mutluluğun elde edilmesinin usül ve metotlarını öğrenmekte bir ihtiyaçtır.Peygamberimiz,kadınlardan için,iki eliniz hamurda iken bile sizi arzulayıp çağırdığı zaman onu mutlu etmek hemen erkeğinize yaklaşın diye buyurması cinsel mutluluğun ne büyük bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor sanırım.buna rağmen sanki cinsel eğitim bir günahmış gibi sunmaya çalışan insanlar ancak dinden de habersiz cahil insanlardır diye düşünüyorum.