Selanik Belediye Başkanı: Atatürk'ün doğduğu ev bulundu

Selanik Belediye Başkanı: Atatürk'ün doğduğu ev bulundu
Selanik Belediye Başkanı: Atatürk'ün doğduğu ev bulundu
Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris, Selanik yakınlarındaki Langada'da Atatürk'ün doğduğu düşünülen gerçek evin bulunduğunu açıkladı.

RADİKAL - Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris, bugüne kadar bilinen Selanik yakınlarındaki Langada’da Atatürk ’ün doğduğu düşünülen gerçek evin bulunduğunu söyledi.

Selanik’teki bilinen evin Atatürk’ün büyüdüğü ev olduğunu belirten Boutaris, "Biz Selanik’teki evin çevresini düzenliyoruz. Langada Belediye Bakanı oradaki evi tanıtmak istiyor. Doğduğu ve büyüdüğü ev bağlantısı kurmak istiyoruz. Atatürk Türk olabilir, ama önce Selanikli. Büyük bir şahsiyet. Turizm için değil, Selanik’in Osmanlı geçmişi bir gerçektir, biz tarihi ortaya çıkarmak ve tanıtmak istiyoruz. Düşmanlıklar sona ermeli" dedi.

Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ı makamında ziyaret etti. Boutaris ve Demirtaş, İzmir-Selanik arasında direk uçak seferleri, feribot seferlerinin çok yararlı olacağını, bunun için karşılıklı olarak girişimlerde bulunulması gerektiğini söyledi. Boutaris, "İnsanlar İzmir ve Selanik arasında iş yapmak için gidip gelmeli. Bu yolu açmak istiyoruz. İş olanaklarını tanıtmak istiyoruz. İTO’nun katkısı önemli" dedi.Boutaris, Selanik yakınlarındaki Langada’da Atatürk’ün gerçekten doğduğu düşünülen evin bulunduğunu söyledi. Selanik’teki evin çevresinde düzenlemeler yapmaya başladıklarını belirten Boutaris, "TÜRSAB da destek verecek. Çünkü bizim paramız yok. Langada Belediye Başkanı da Atatürk’ün doğduğu evi ortaya çıkarmak ve tanıtmak istiyor. Doğduğu ev ve büyüdüğü ev olarak bağlantı kurmak istiyoruz. Atatürk büyük bir şahsiyet. Türk olabilir ama ilk önce Selanikli. Tarihi hatırlamak, tanıtmak istiyoruz. Bu çalışmaları turist toplamak için yapmıyoruz. Tarihi ortaya çıkarmak gereklidir. Selanik’in Osmanlı geçmişi bir gerçek. Bunu tanıtmalıylız. Düşmanlıkların ortadan kalkması gerekli. Selanik’te İslam Sanatları ve Osmanlı Sanatları koleksiyonu sergisi açmak istiyoruz. Bu bir kültür hazinesidir" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, İzmir’de kruvaziyer turizmini geliştirmek için yıllarca ayak bastı barasını İTO’nun ödediğini söyledi. Kruvaziyer gemilerin Selanik’e uğramadıklarını belirten Boutaris ise daha şehirde yapacak çok işleri olduğunu, limanla ilgili sorunlar da bulunduğunu söyledi. Boutaris, espriyle karışık İTO’nun Selanik Belediyesi danışmanı olabileceğini söyledi. Demirtaş da bunun üzerine Kordonboyu’nun Pasaport bölgesinde yat limanı ve düzenleme projelerini Boutaris’e gösterdi. Boutaris, Selanik için de benzer proje olduğunu belirtti.

(DHA)


  http://www.radikal.com.tr/128815512881551

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dosluk adınamı - vesileabla

  Türkiyede Atatürkle ilgili hiç bir şeye tahamuli edemiyen AKP hükümeti Yunanların bu jestine ne demişlerdir Yunanistan yetkilileri bunu dosluk adınamı yapıyorlar Turit içinmi diyeceğimde öyle olmadığını söylüyorlar kesin bir seçenek kalıyor RTE erdoğana inat olabilir belkide Türk Halkı için yapıyorlar olabilir Cumhur Dünyanın öbür ucunna gidip sözler veriyor yunanistanada yardım etsinler paralarıda yokmuş etmez iseler Türk Vatandaşları olarak bizlerde yardım ederiz buda devletin ayıbı olur