Selanik eski Belediye Başkanına müebbet hapis

Selanik eski Belediye Başkanına müebbet hapis
Selanik eski Belediye Başkanına müebbet hapis
Yunanistan'da, zimmetine para geçirme suçlamasıyla yargılanan Selanik'in eski Belediye Başkanı Papageorgopulos, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

GÜMÜLCİNE -  Selanik Ağır Ceza İstinaf Mahkemesi, 1999-2010 yılları arasında Selanik Belediye Başkanlığı yapan Georgopulos ile birlikte belediyenin eski Genel Sekreteri Mihalis Lemusias ve veznedarı Panayotis Saksonis'i sahte evrak tanzim ederek belediyenin kasasından yaklaşık 20 milyon avroyu zimmetlerine geçirmekten suçlu bularak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti.

Mahkeme ayrıca, olaya karıştıkları belirlenen belediye hazinesinde görevli iki üst düzey memuru da 10 ve 15'er yıl ağır hapis cezasına çaptırdı.

Mahkeme kararına itiraz eden Papageorgopulos, siyasi nedenlerden mahkum edildiğini iddia ederek, "bunun için bazılarının vicdan azabıyla öleceğini" söyledi.

Kararın açıklanmasının ardından tutuklanan Papageorgopulos ve diğer mahkumlar, Selanik Diavata cezaevine sevk edildi.

Asıl mesleği diş hekimliği olan Papageorgopulos, Avrupa Atletizm Şampiyonalarında madalya kazanmış, 1972 Münih ve 1976 Montreal Olimpiyatlarına katılmış eski milli bir atlet. (aa)