Sen misin fazla kadın aday gösteren!

Sen misin fazla kadın aday gösteren!
Sen misin fazla kadın aday gösteren!

Giuseppe Rossodivita

İtalya'da başkent Roma'ya da ev sahipliği yapan Lazio Bölgesi'nde 'Listesinde kadın adayın çok olması' gerekçe gösterilerek Radikal Parti seçimden ihraç edildi

MİLANO - Parti , 24-25 Şubat günlerinde yapılacak seçimlere Lazio Bölgesi’nde katılabilmek için itiraza hazırlanıyor. Lazio Bölge Meclisi Üyesi olmasının yanısıra sözkonusu listenin ilk sırasında yer alan avukat Giuseppe Rossodivita, "Merkez Seçim Kurulu’ndan alınan karara göre Radikal Parti bölgede seçimlere dahil olamayacak. Gerekçe, cinsiyet dağılımına saygı göstermemek. Listede çok fazla kadın aday olması" dedi.

Merkez Seçim Kurulu kararını gülünç olarak tanımlayan Rossodivita, itiraz edeceklerini, İtalya ve Lazio adaletini yenileyeceklerini söyledi. 2010 yılından beri bölge meclisinde bulunan Avukat Giuseppe Rossodivita, Bölge Valisinin kamu bütçesini parti çıkarları ve özel harcamaları için kullandığına dair belgeleri gün yüzüne çıkaran isim olarak tanınıyor. Skandalın ardından Silvio Berlusconi’nin liderliğini yaptığı Özgürlükçü Halk Partisi’nden olan Vali Renata Polverini görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Rossodivita ayrıca İtalya’yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla, hapishane koşullarının asgari yaşam standartlarının çok altında olması gerekçesiyle 7 mahkuma toplam 100 bin euro tazminat ödemeye mahkum eden davanın avukatlarından biri olarak da ön plana çıktı. (dha/Eda BERKBAYRAK)