Senatörlerden Obama'ya 'Ukrayna'ya silah' baskısı

Senatörlerden Obama'ya 'Ukrayna'ya silah' baskısı
Senatörlerden Obama'ya 'Ukrayna'ya silah' baskısı
ABD'de John McCain öncülüğündeki Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Başkan Barack Obama'ya Ukrayna'ya silah göndermesi çağrısında bulundu ve aksi takdirde bunun yolunu açan bir önerge hazırlayacaklarını söyledi.

RADİKAL - ABD 'de John McCain öncülüğündeki Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Başkan Barack Obama'ya Kiev'e silah yardımı konusunda baskı yapıyor. McCain öncülüğündeki bir grup senatör, ABD Başkanı Barack Obama'nın Ukrayna'ya silah göndermesi gerektiğini, aksi takdirde ABD'nin silah göndermesinin önünü açan bir önerge kaleme alacaklarını açıkladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, basın toplantısında açıklama yapan McCain, Obama'nın Kiev'e silah göndererek, Ukrayna'nın kendisini Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı koruması konusunda destek olması gerektiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Başkan Obama'nın "kısa süre içinde" Kiev'e silah yardımı konusunda bir karara varacağını söyledi. Kerry ayrıca Washington'ın Kiev konusunda diplomatik çözümden yana olduğunu hatırlattı, ancak "Rusya'nın saldırgan tavrına" da göz yummayacaklarını ifade etti. Obama'nın hala tüm seçenekleri değerlendirdiğini ifade eden Kerry, artan şiddetin tehlikeli sonuçlarını vurguladı ve bu seçeneklere Ukrayna'ya savunma amaçlı silah desteğinin de dahil olduğunu belirtti.

Pentagon'dan 'Putin otistik' iddiası


'ABD-RUSYA İLİŞKİLERİNE ZARAR VERECEK'

Rusya Dışişleri Bakanı sözcüsü Alexander Lukaşeviç ise, ABD'nin silah yardımına yönelik her türlü adımının "ABD-Rusya ilişkilerine önemli derecede zarar vereceğini" söyledi.

Zakharchenko: 100 bin kişi silah altına alınacak


Öte yandan liderler, Ukrayna'da diplomatik çözüm için yeniden düşmeye bastı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kiev'de bir araya geldi.

Hollande'dan Ukrayna açıklaması: Sonsuza kadar diplomasi olmaz

Ayrılıkçılar bu kez havadan vurdu

Ukrayna'da hastaneye top mermisi: 4 ölü