Senegal'den koalisyona destek kararı

Senegal'den koalisyona destek kararı
Senegal'den koalisyona destek kararı
Senegal Dışişleri Bakanı Ndiaye, ülkesinin, Yemen'deki Şii Ensarullah Hareketi'ne karşı kurulan uluslararası koalisyonu desteklemek amacıyla Suudi Arabistan'a 2 bin 100 asker göndereceğini bildirdi.

RADİKAL - Senegal Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye, ülkesinin, Şii Ensarullah Hareketi'nin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak amacıyla Suudi Arabistan'ın öncülüğünde kurulan koalisyona destek vereceğini açıkladı. Ndiaye, Meclis'te yaptığı konuşmada, "Senegal, Suudi Arabistan’a Yemen’de bulunan Husi isyancılara karşı, uluslararası koalisyonu desteklemek için 2 bin 100 asker göndermeye karar verdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Macky Sall’in konuya ilişkin mesajına da yer verdiği konuşmasında Ndiaye, "Cumhurbaşkanımız Macky Sall, anayasanın verdiği yetkiyle Kral Salman’ın talebini olumlu karşılayarak, kutsal toprak Suudi Arabistan’a 2 bin 100 askerini göndermeye karar verdi” diye konuştu. Ndiaye, askerlerin nerede görev yapacağı konusunun 2 ülke arasında konuşulup karara bağlandığının altını çizerken, Senegal askerlerinin Yemen’deki operasyonlarda aktif olarak bulunup bulunmayacağına ilişkin bir açıklama yapmadı.

Suudi Arabistan askerleri Yemen'de

'DAYANIŞMA VE MİNNETTARLIK GÖSTERGESİ'

Ndiaye, "Bölgedeki dengeyi sağlama amacıyla operasyona katkı veren Senegal, bu kararla kendi halkına yakın olan bu ülkeye karşı dayanışma ve minnettarlığını göstermektedir" ifadelerini kullandı. Ndiaye, bu kararın ayrıca " İslam ’ın Mekke ve Medine gibi kutsal yerlerinin korunması anlamına geldiğini" de belirtti.

IŞİD, Yemen'de askerlerin başını kesti

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ GELDİ

Muhalefet Partisi Başkanı Modou Diagne ise kararı eleştirerek, "Suudi Arabistan tehdit altında değil. İslam’ın kutsal yerleri tehdit altında değil. Senegal’in askeri destek vermesini gerektiren bir sebep yok. Afrika ’da bir tekSenegal oraya asker göndermeye karar verdi" değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Suudi savaş uçakları Sanaa Havaalanı'nı bombaladı