Sevgililer Günü yürüyüşüne polis müdahalesi: 25 yaralı

Sevgililer Günü yürüyüşüne polis müdahalesi: 25 yaralı
Sevgililer Günü yürüyüşüne polis müdahalesi: 25 yaralı
Zimbabve'de Sevgililer Günü için yürüyen kalabalığı dağıtmak isteyen polisin göz yaşartıcı gaz ve cop kullanması sonucu 25 kişi yaralandı

HARARE - Eylemci kadın örgütü “Women of Zimbabwe Arise”ın lideri Jenni Williams, referanduma götürülecek yeni anayasada kadın hakları konularındaki endişelerini barışçıl biçimde dile getirmek için hükümet binalarına yürüdükleri sırada polisin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve copla müdahele ettiğini söyledi.

Polisin, olay sırasında 195 kişiyi gözaltına aldığı, daha sonra bunlardan 194'ünü serbest bıraktığı belirtildi. Bazılarının dişleri kırılan yaralı 25 kişinin tedavi altına alındığı kaydedildi.

HAYAT PAHALILIĞINI VE GIDA SIKINTILARINI PROTESTO EDİYORLAR

“Women of Zimbabwe Arise” örgütünün sosyal adaletsizlileri, hayat pahalılığını ve gıda sıkıntılarını düzenli olarak protesto ettiği, Sevgililer Günü'nü de geleneksel olarak Harare ve Bulawayo kentlerinde andığı biliniyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün Güney Afrika yöneticisi Noel Kututwa, göstericilere müdahalesini eleştirdiği polisin Zimbabveli insan hakları savunucularına süregelen saldırılarının, ülkenin referandumu güvenilir biçimde yapma kabiliyeti konusunda şüpheye neden olduğunu vurguladı.(aa)