Şeyh Cerrah'ta Filistinliler için yürüyüş

Şeyh Cerrah'ta Filistinliler için yürüyüş
Şeyh Cerrah'ta Filistinliler için yürüyüş
İsrailli sol eylemciler ve Araplar Doğu Kudüs'te Filistinlilerin evlerinden edilmesine karşı birlikte yürüdü

TEL AVİV - Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde uzunca bir süredir uygulanan, bazı Filistinli ailelerin mahkeme kararlarıyla evlerinden edilip, yerlerine aşırı sağcı-dinci Yahudilerin yerleştirilmesine karşı, İsrailli sol eylemcilerle Araplar birlikte protesto eylemi düzenledi.

Gösteriye 5 bine yakın kişi katıldı. Doğu Kudüs’ün Yahudileştirilmesine karşı çıkanlar Filistin bayrakları ile üzerinde Che Guavera resimleri bulunan kızıl renkli bayraklar sallayıp, "Ev yıkımlarını durdurun", "Doğu Kudüs Filistin’e aittir", "Emperyalizme son", "İsrail işgaline son", "Artık savaş değil barış zamanı" gibi sloganlar attılar.

6 aydan fazla süredir, Batı Şeria’da duvara ve Filistinlilerin topraklarına el konulmasına karşı ortak mücadelelerin bir benzeri Şeyh Cerrah mahallesinde yaşanıyor ve barış yanlısı İsrailli sol eylemciler, her cuma, evlerinden edilen Filistinli ailelerle birlikte dayanışma içinde gösteriler düzenliyor.

Protestocular geçen hafta Kudüs polisinden, mahkeme konusu evlerden birine açılan yolda çok daha geniş çaplı bir protesto gösterisi için izin istemiş, ancak polis, izin vermemişti. Bunun üzerine Yüksek Mahkeme’ye başvuran barış eylemcilerine Yüksek Mahkeme destek çıkmıştı. Yüksek Mahkeme Başkanı Dorit Beinisch, polisin gösteri hakkını yasaklamasına tepki göstererek, gösteriye izin vermişti.

Göstericilerle eş zamanlı olarak yaklaşık 100 kadar aşırı dinci ve aşırı sağcı eylemci de bölgede karşı gösteri düzenledi, Yüksek Mahkeme’yi protesto etti. Ancak her iki kesimin güzergahını farklı yönlerden veren polisler, iki taraf arasına adeta etten duvar ördü, taraflar arasında meydana gelebilecek herhangi bir olaya imkan vermedi.

Sağcıların yaptığı gösteriye, İsrail parlamentosunun (Knesset) aşırı sağ partilerinden Ulusal Birlik Başkanı Yaakov Katz, milletvekili Arye Eldad da katıldı.

Arye Eldad, İsrailli solcuları "düşmanla işbirliği yapmakla" suçlarken, Ulusal Birlik Başkanı Yaakov Katz da Filistinlilerle İsrailli solcuların birlikte protestolara katıldıkları her yerin, bugün geniş bir Yahudi varlığına sahip olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, Doğu Kudüs’ün Şuhafat ve İssaviyye mahallelerinde bazı Filistinli gençlerin, bölgede devriye görevi yapan İsrail askerlerine taşlar ve şişelerle saldırılar düzenlediği bildirildi.(aa)