Şeytan mı melek mi

Şeytan mı melek mi
Şeytan mı melek mi

2012 de diktatörlük yıllarında inananları koruyamayan kilise adına özür dileyen Bergoglio sokakta geleneksel içki mate de içiyordu.

İlk Latin, ilk Cizvit, ilk Francis Papa olarak anılan Bergoglio'nun 30 bini aşkın insanın kurban gittiği kirli savaşta cunta ile ilişkileri tartışılıyor.

Papa seçilerek Francis adını alan Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio, pek çok açıdan ilkleri temsil ederken ülkesinin ‘kirli geçmişi’ ile olan bağlantıları yüzünden tartışma konusu oldu. Papa seçilen ilk Latin Amerikalı ve ilk Cizvit olmasının yanı sıra ‘yoksulların azizi’ olarak bilinen Aziz Francis’in adını almasıyla da bir ilke imza atan Papa, destekçileri tarafından sıradan yaşam tarzıyla övülüyor. Ancak Papa, Arjantin’de 1976-1983’te cuntanın kirli işlerine göz yummak, hatta işbirliği yapmakla suçlanıyor. Papa’nın Hakikatleri Araştırma Komisyonu’nda işkenceleriyle ‘ ünlü ’ Donanma Teknik Okulu (ESMA) davasında tanık olarak ifade vermeyi imtiyazlarını kullanarak iki kez reddetmesi de soru işaretlerini güçlendiriyor. Papa nihayetinde 2010’da verdiği ifadede ‘olaylardan haberdar olmadığını’ savunmuştu.
Papa’nın cunta lideri Jorge Videla’ya ayinde ekmek sunduğunu gösteren bir fotoğraf hemen sanal âlemdeki yerini aldı. Videla, 2010’da müebbet hapis almıştı. En ciddi iddia şu: Papa, gecekondulara yardım çalışmaları nedeniyle cuntanın tepkisini çeken papazlar Francisco Jalics ve Orlando Yorio’nun kaçırılmasına yardım etti. Gizli hapishanede tutulan papazlar, 5 ay sonra uyuşturulmuş ve yarı çıplak halde bir arazide bulundu. Gazeteci Horacio Verbitsky de şunu söylüyor: “Bergoglio, Yorio ve Jalics’ten mahallelerden uzak kalmalarını istedi. İkili bunu reddedince de rahipleri tarikatın korumasından çıkarttı.”
Almanya’da bir manastıra yerleşen Jalics yorum yapmazken, Yorio şu suçlamayı yapmış: “Cuntacılara, çalışmalarımıza destek verdiğini söylemedi. Bu da bizi ölüm mangalarına teslim etmesi anlamına gelir.” 2010’da ‘Cizvit’ adıyla biyografisini yazan Sergio Rubin’e, ‘iftira’ dediği bu olayı anlatan Papa, ‘perde arkasında papazları kurtardığını’ savundu. Papa, Videla’nın aile papazını arayıp ‘hastalık’ bahanesiyle pazar ayinine katılmamasını istemiş. Aile papazı yerine Videla’nın evine giden Papa, iki Cizvit papaz için af dileyip hayatlarını kurtarmış. Papa muhalifleri kilisede sakladığını, bir keresinde kendisine benzeyen bir muhalife ülkeden kaçması için kimliğini verdiğini de anlattı. Papa’nın basın sözcüsüde iddiaları reddetti.
Bir diğer iddia şu: Papa, 1977’de hapiste doğurduğu çocuğu evlatlık verildikten sonra öldürülen Elena’nın ailesine yardımı reddetti. Durumu yazılı bir notla Papa’ya ulaştırdıklarını belirten aileden Estela de la Cuadra, “Olaya karıştığını gösteren nota karşın 2010’daki ifadesinde çalıntı bebeklerden haberdar olmadığını iddia etti. Çalıntı bebekler konusunda korkak davrandı. Gerçekle yüzleşemiyor.”

Esprilerle ilk akşam yemeği

Papa Francis, ilk güne esprileriyle damga vurdu. Vatikan sözcüsü, önceki akşam seçim sonuçlanınca Papa’nın, Vatikan’ın 1 nolu aracı yerine otobüsle Sistin Şapeli’nden ayrıldığını söyledi. Papa ile kardinallerin keyifli bir akşam yemeği yediğini anlatan sözcü “Papa kardinallere ‘Tanrı sizi bu yaptığınızdan ötürü affetsin’ diye espri yaptı” dedi. Papa, Papalık Sarayı’nı ziyaret edip kapılardaki mührü açtırdı ancak birkaç gün daha Santa Martha Konukevi’nde kalacak. Papanın reformcu ve tutucu tarafları da tartışılıyor. Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, Latin Amerika’da eşcinsel haklarını tanıyan ilk lider olarak, Papa için “Ortaçağ ve engizisyon zihniyetine sahip”demişti. Ancak dün ‘savaş baltasını’ gömen Kirchner, Papa’yı kutlayıp 19 Mart’taki ayin için Vatikan’a gideceğini açıkladı.

‘İsa’nın yanındaki Chavez’in işi’

Venezüella’nın geçici Başkanı Nicolas Maduro, yeni Papa’nın Latin Amerika’dan çıkmasında ölen Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ‘parmağı olabileceğini’ söyledi. ‘Gizli bir elin cennette kulis yaptığını’ ima eden Maduro, “Kumandanımız şu an İsa’yla yan yana. Artık Latin Amerika’nın zamanının geldiği konusunda onu ikna etmiş olmalı” dedi. Bu arada Chavez’in naaşının Lenin gibi mumyalanması için Venezüella’ya giden Rus uzmanlar bu işlem için ‘çok geç kalındığını’ bildirdi. Naaş halk ziyareti için askeri akademide tutulmuştu.