Şi ile siftah iklim ve siberle yapıldı

Şi ile siftah iklim ve siberle yapıldı
Şi ile siftah iklim ve siberle yapıldı

ABD Başkan Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ilk görüşmesinden siber saldırılar ve küresel ısınma gibi konularda işbirliği kararı çıktı. Los Angeles’e 200 km mesafedeki Sunnylands malikânesinde toplam 8 saat süren görüşmelerin ardından iki lider çiftlikten sessizce ayrıldı. Kapanışta ortak basın toplantısı düzenlenmedi. Sadece Beyaz Saray kısa bir bildirisi yayımladı. Bildiriye göre 2 lider çoğunlukla buzdolapları ve klimalarda kullanılan ve sera gazlarının en etkililerinden biri olan hidroflorokarbonların (HFC) kullanımını azaltmak suretiyle iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliğine gitme üzerinde anlaşma sağladı. Açıklamada, “ABD ve Çin ilk kez, HFC’lerin tüketimi ve üretimini azaltma amacıyla Montreal Protokolü’nün birikimi ve kurumlarını kullanmak için birlikte çalışacak” denildi.
Görüşmelere ara verildiğinde Obama, “ABD ve Çin, internet güvenliğinde ve zihni mülkiyetin korunmasında işbirliği yapmayı arzulamaktadırlar” diye konuşmuştu. ABD, Çin’i sanayi casusluğu yapmakla ve askeri sırlarını internetten çekmekle suçluyor. Şi de iki büyük ülkenin ikili ilişkilerde yeni bir model oluşturmasını umduğunu söyledi.
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, iki ülkenin siber güvenlik sorunlarında işbirliği yapma kararının, ikili ilişkilerin geleceğinin anahtarı olduğunu belirtti.
Görüşmede Çin, Amerika’nın Asya-Pasifik bölgesindeki askeri faaliyetlerinden doğan rahatsızlığını ve Çin mallarına getirilen kısıtlamaları da gündeme getirdi. Ayrıca Suriye’deki iç savaş ve Kuzey Kore’nin nükleer savaş tehdidi de ele alındı.