Şiddet dalgasından ilk kadın devlet başkanı çıktı

Şiddet dalgasından ilk kadın devlet başkanı çıktı
Şiddet dalgasından ilk kadın devlet başkanı çıktı

Otunbayeva nın yemin törenine 1000 kişi katıldı. Tören sade ve coşkuluydu.

Çatışma ortamında referanduma gidip parlamenter demokrasiyi seçen Kırgızların ilk kadın devlet başkanı Otunbayeva yemin ederek göreve başladı

BİŞKEK - Kırgızistan’da 7 Nisan’da Kurmanbek Bekiyev’i alaşağı eden sivil isyan ve sonrasında patlak veren etnik çatışmaların yarattığı gerilim ortamında düzenlenen referandumun ardından geçici yönetimin lideri Roza Otunbayeva, yemin ederek ülkesinin ilk kadın devlet başkanı oldu. Dün başkent Bişkek’teki Konser Salonu’nda yapılan sade yemin törenine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. 1000 kişinin önünde alkışlar arasında yemin eden 59 yaşındaki Otunbayeva, ülke tarihinin en dramatik döneminden geçtiklerini belirterek “Ülkede hukukun üstünlüğüne bağlı yeni bir siyasi kültür oluşturmak için hiçbir çabayı esirgemeyeceğim. Yeni politika fantazi ve hayaller üzerine inşa edilmeyecek. Politika gerçek ve etkili olmalı” dedi.

Alatoo’da birlik çağrısı
Otunbeyave güneyde Özbek nüfusunu yerinden yurdundan eden ve yaklaşık 2 bin insanın canına mal olan trajedinin üstesinden gelmek için elinden geleni yapacağını belirterek “Evi olmayanlara kışa kadar ev yapılacak. Biz kardeş halklarıyız. Bu ’Alatoo’ topraklarında birlik içinde yaşamak bizim kaderimizdir” dedi. Oş’ta Özbeklere ait evlerin yüzde 70’i yakılıp yıkılmıştı. 27 Haziran’daki referandumda ezici çoğunluğun oyuyla kabul edilen anayasa değişikliği, Kırgızistan’ı Orta Asya’nın ilk parlamenter demokrasisi yapıyor. 31 Aralık 2011’deki devlet başkanlığı seçimine dek ülkeyi yönetecek olanOtunbayeva’yı bekleyen en kritik görev ise ekimde düzenlenecek parlamento seçimleri.

Davutoğlu mutlu etti
Otunbayeva, törenin ardından Davutoğlu’nu Türkçe “Hoşgeldiniz” diye karşılarken “Bugün siz, Sayın Davutoğlu, yemin törenimde en yüksek dereceli bir konuğum oldunuz. Türkiye, Kırgızistan’ın yanında olduğunu bir kez daha vurguladı. Beni mutlu ettiniz” dedi. (aa, afp, Reuters )


    ETİKETLER:

    Reuters