'Sıfır sorun dünya markası oldu'

'Sıfır sorun dünya markası oldu'
'Sıfır sorun dünya markası oldu'

Davutoğlu, sıfır sorunla hedefledikleri şeyin yüzde 100 gerçekleştiğini söyledi.

Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün Kiev’den Ankara ’ya dönerken Türk dış politikasının son 10 yılına damgasına vuran, kendisine ait ‘Komşularla sıfır sorun’ ve ‘stratejik derinlik’ kavramlarının marka haline geldiğini söyledi ve Türkiye kamuoyundaki psikolojik ‘tehdit’ ve ‘düşman’ algısının tamamen değiştiğine dikkat çekti. “Komşularla sıfır sorun hedefi yüzde yüz gerçekleşti” diyen Davutoğlu, Türkiye’de psikolojik algının değiştiğini söyledi.

Sıfır sorun çökmedi
Davutoğlu, Ukrayna’da Kırım Tatarlarının sorunlarının çözümü konusunda tüm tarafları aynı masanın etrafına oturttu ve kritik kararlara önemli katkıda bulundu. Kiev dönüşünde, Ukrayna Dışişleri Bakanı ile bu denli hassas konuları konuşabilmenin sıfır sorun politikasının sonucu olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Suriye’deki krizin konjonktürel olduğunu, Türkiye ile ilgili olmadığı gibi Türkiye yüzünden yaşanmadığını belirterek, “Bu yüzden ‘sıfır sorun çöktü’ diye bayram ediyorlar. Bu yüzden saldırıyorlar. Suriye meselesi biter ama Kırım örneği bile iyi ilişkilerin nereye geldiğini gösterir” dedi.

‘Travmalar atlatılamadı’ 
“Tarih bilen bir insanım. Olmayacağını, sıfır sorunun kardeşler arasında bile gerçekleşmeyeceğini biliyorum” diyen Davutoğlu, kavramı ortaya attıklarında bir zihniyet devrimi yapmak istediklerine dikkat çekti. Davutoğlu, şöyle devam etti: “Komşularla sıfır sorun demişsem, bunun bir hikmeti var. Öyle bir kavram üretelim ki Türk psikolojisini kökten etkilesin. Yani çocuklukta hepimiz o eğitimden geçtik: ‘Ruslar ebedi düşmanımız, Yunanlılar zaten güncel düşmanımız, Araplar Hain’.Bu isyanvari bir tepki. Yaşananlar herkeste böyle ‘tehdit gören’ bir psikoloji oluşturmuş. Küçülen bir imparatorluğun varisi olmamızdan kaynaklanan birşey. Küçülen imparatorluktan doğan cumhuriyeti aynı havzalarla barıştırmak istiyoruz. Benim idealim o. Daha Balkan Savaşı’nın travmasını atlatmamış bir milletiz biz. Ermeni olaylarının travmasını atlatmamış bir milletiz. Bir taraftan da şimdi Kürt meselesi yeni bir bölünme travması yaratıyor. Böyle bir devlet...”
Stratejinin temelinin psikoloji olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Ne askeri ne siyasi güçtür. Psikolojini düzeltmezsen hiçbir stratejini uygulayamazsın. İrrasyonel dürtülerle hareket edersen ne karşına güven verebilirsin, ne kendine güvenebilirsin” dedi.

‘Psikolojik devrim oldu’
Komşularla sıfır sorun kavramıyla hedefledikleri şeyin yüzde 100 gerçekleştiğini vurgulayan Davutoğlu, “O psikolojik devrim gerçekleşti. Bunu içerde tahkim edebilmek için içeride etraftan bize tehdit gelmeyeceği algısını oluşturmalısınız. Suriye konusunda bile hiç ‘Suriye yüzünden Türkiye bölünür mü’ diye konuşuluyor mu? 10 sene önce böyle değildi” dedi. İlişkilerin mahiyetinin değiştiğini belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada şimdi gidin marka haline gelmiş Türk kavramlarına bakın, uluslararası literatürde en çok kullanılan komşularla sıfır sorundur. Dünyanın her yerinde kullanılıyor artık. Türkiye’nin kullandığı bir dış politika aracı olarak sadece içerideki algıyı değil, dışarıdaki algıyı da değiştirdi. Eleştirenler bile kullanıyor. Bu Türkiye’nin dışarıdaki algısını da değiştirdi. Türkiye’nin iradesini gösterdi. Türkiye’nin güvenliğini düşünürken kafanızda 40 tilki dolaşır. Rasyonel hesabınızı yaparsınız. Neçirvan Barzani ile ilk görüşmem gizliydi ve çok sert geçmişti. Şimdi Mesud Barzani geliyor, kongre’ye katılıyor. Bu mu iyi o mu iyi? Karşılıklı görüş ayrılıklarınız da olur.”