Sıfırcı Azeriye Rus fırçası

Sıfırcı Azeriye Rus fırçası
Sıfırcı Azeriye Rus fırçası
Eurovision'da 12 tam puan verdiği Azerilerden 0 puan alan Rusya kızgın. Bakü, 'Rusya'ya 10 puan çıktığını ama oyların kaybolduğunu' açıklarken, Aliyev soruşturma emretti. Lavrov, "Yanıtsız kalmayacak" dedi.

İsveç‘in Malmö şehrinde cumartesi düzenlenen 58. Eurovision Şarkı Yarışması, Rusya ile Azerbaycan arasında kriz yarattı. Tartışmanın fitilini, Rus temsilcisi Dina Garipova’ya Bakü’den ‘0 puan’ çıkması yani ‘hiç puan çıkmaması’ ateşledi. Rusya’nın Azeri temsilcisi Farid Mammadov’a ‘12 tam puan’ vermiş olması, Moskova’nın kızgınlığını arttıran bir diğer etmendi. Zira Mammadov, yarışmanın galibi Danimarkalı Emmelie de Forest’in ardından ikinci olurken, Garipova yarışmayı 5. sırada bitirebildi. Tam da Azeri Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un Rusya ziyareti sırasında patlayan ‘skandal’, Bakü’nün ‘mahcubiyeti’ ve bölgenin eski hâkimi Moskova’nın esip gürlemesiyle ‘tarihe geçti.’ Moskova’nın Suriye krizi görüşmelerindeki ‘yüzü’ olan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bu kez kendisini bir ‘milli gurur meselesine’ adaması da dikkat çekti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise kriz üzerine çareyi ‘niye 0 puan verildiğine dair soruşturma başlatılması’ emri vermekte buldu. Lavrov ile basın toplantısında konuşan Memmedyarov, ülkesinin Garipova’ya aslında 10 puan verdiğini ama ‘oyların kaybolduğunu’ söyledi. 3 GSM şirketinin oylama sonuçlarını açıklayan Memmedyarov, “Azerbaycan’daki GSM şirketleri üzerinden gönderilen oylara göre, Ukrayna temsilcisine 12 puan, Rus temsilcisine 10 puan çıktı” dedi. Sorunun teknik hatadan mı kaynaklandığı yoksa sonuçlarla oynanması gibi bir durumun mu söz konusu olduğunun henüz bilinmediğini vurgulayan bakan “Yetkililer durumu araştırıyor. Bu oylar nereye gitti, bu devlet televizyonumuzun yanıtlaması gereken bir soru” dedi. Memmedyarov, Rus temsilcisine ‘10 yerine 0 puan’ verilmemesini ise ‘polisiye hikâyeye’ benzetti.
Lavrov ise ‘oyların açıklanamayan bir sebeple ortadan kaybolmasını rezil ve çirkin bir durum’ olarak niteleyip Bakü’ye Moskova’nın bu olayı ‘yanıtsız bırakmayacağı’ uyarısı yaptı. Lavrov “Temsilcimizin 10 puanı çalındığında bu bizi mutlu etmez. Bu, organizasyon açısından da hiç hoş olmadı. Memmedyarov’la, öncelikle Azeri Devlet Televizyonu’nun neler yaşandığını detaylı şekilde aydınlatması konusunda uzlaştık. Bunun ardından bu çirkin eylemin yanıtsız kalmaması amacıyla ortak tepkilerimizi koordine edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Herkes soruşturma sonucunu beklerken, tepkilerin odağındaki Azeri Devlet Televizyonu Genel Müdürü Kamil Guliyev şu açıklamayı yaptı: “Bu, bizim için büyük bir endişe kaynağı ve sürpriz oldu. Büyük olasılıkla belli çıkar çevrelerinin sebep olduğu bu olayın, Rus ve Azeri halklarının kardeşçe ilişkilerini gölgelememesini samimiyetle umuyoruz.” Bu arada eski krizleri unutup Dağlık Karabağ gibi siyasi konular ve enerji açısından ihtiyaç duyduğu güçlü komşusuyla ‘iyi geçinmeye’ çalışan Bakü’den 10 puan gelmesi, Rusya’nın sıralamasını değiştirmeyecekti. Zira Garipova ile 4. olan Norveç arasında 17 puan fark vardı.
EBU soruşturmayacak
Eurovision’u düzenleyen Avrupa Yayıncılar Birliği’ ise (EBU) ‘sorun yaşandığına dair kanıt olmadığından soruşturma açılmayacağını’ açıkladı.