Sığınmacılar için 'olağanüstü hal'

Sığınmacılar için 'olağanüstü hal'
Sığınmacılar için 'olağanüstü hal'

Sınırda öldürülen pois memure Ferhat Avcı, İslahiye de yetkililerin de katıldığı törenle uğurlandı.

Türkiye ’ye geçmeleri engellenen Suriyeli bir grubun, Akçakale Sınır Kapısı’nda araçları ve polis noktasını ateşe vermesi, silahla bir polisi öldürüp ikisi polis beşi asker toplam 11 kişiyi yaralamasının ardından sığınmacıların bulunduğu bölgelerde gerilim tırmandı.
Şanlıurfa’nın elçisi Akçakale’de vatandaşlar tepkilerini işyerleri ile araçlarına Türk bayrağı asarak gösterirken sınır hattının yanı sıra çadır kentlerde tedbirler arttırıldı. Akçakale, Harran, Ceylanpınar ve öldürülen polis memuru Ferhat Avcı’nın memleketi Gaziantep’in Islahiye ilçesindeki çadırkentlerde kalan Suriyelilerin dışarı çıkmaları ikinci bir karara kadar yasaklandı. Çadır kentlerin içinde ve çevresinde zırhlı araçlarla önlem alan güvenlik güçleri giriş ve çıkışları yasakladı. Akçakale’de önceki günkü olayın ardından Türk bayrakları ile yürüyüş yapan bir grup, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta 35 bin sığınmacının barındığı Süleymanşah Konaklama Tesisi’ne yürümek istemiş, polis barikatını aşamayınca dağılmıştı. Tüm Akçakalelilerin cep telefonuna bilinmeyen bir numaradan şu mesaj gönderilmişti: “Sağduyulu Akçakale halkı, provokatif eylemlere kanmayalım. Şehidimizin huzurla yatması için kışkırtmalara gelmeyelim.”
Akçakale Sınır Kapısı gerginlik nedeniyle kapatılıp sadece Suriye ’de bulunan Türklerin Türkiye’ye geçişine izin verildi. Yaralı 11 kişi de tedavilerinin ardından taburcu edildi. Ferhat Avcı’nın cenazesi ise İslahiye’de vali, belediye başkanı ve bölge milletvekillerinin katıldığı törenle toprağa verildi.