'Sığınmacıları eleştirenler halktan uzak'

'Sığınmacıları eleştirenler halktan uzak'
'Sığınmacıları eleştirenler halktan uzak'

Humus ta çok sayıda ev ordu bombardımanında yerle bir oldu. Fotoğraf: REUTERS

Suriyeli sığınmacılarla ilgili eleştirilere tepki gösteren Davutoğlu, binlerce kişinin bombalara hedef olmasına izin veremeyeceklerini ifade etti.
Haber: RADİKAL / Arşivi

İSTANBUL - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için yapılan eleştirilere tepki göstererek “Tarihi boyunca kendisinden aman dileyeni korumayı görev edinmiş bir halk ‘bize ne’ demez. 80 bin insanı sınırın önünde tutup içeri almayıp hava bombardımanına keskin nişancılara hedef olmalarına rıza mı gösterseydik?” dedi. Ankara’da dün düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız Daimi İnsan Haklari Komisyonu toplantısının ardından İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, eleştirileri dile getirenlerin halktan uzak olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ben sınır vilayetlerdeki tüm vatandaşlara ve idari amirlere teşekkür ve takdirimi iletiyorum. Şu ana kadar hiçbir sıkıntı olmadan sabırla, anlayışla o kardeşlerimize kucak açtılar. Ama sosyal problemler konusunda tedbirler alınması normaldir. Alınan tedbirler her vilayetin kendi şartları içinde olabilir. Değerlendirmeler yapılıyor ancak bu mültecilere dönük bir tutum değişikliği anlamına gelmez. İnşallah huzur bulup ülkelerine dönerler ve buradaki zamanı Türkiye’nin misafirperverliğinin güzel bir anısı olarak hatırlarlar.”
CHP milletvekillerinin Hatay’daki Apaydın Kampı’na girişine izin verilmemesi konusunda da açıklama yapan Davutoğlu şunları söyledi: “Sivil ve askeri olarak sığınanların mülteci hukuku açısından farklı statüleri var. Gelenlerin de olurunun alınması gerekiyor. Takdir edilmesi gerekir ki belli bir düzen sağlanamazsa güvenlik unsurları olarak sığınmış olanların özel bir muameleye tabi tutulmaları normaldir. Sivillerin kaldığı kamplara gitmek istenirse her türlü kolaylık sağlanır, milletvekillerimiz dahil. Ama güvenlik nedeniyle hassasiyet ve kaygı varsa o zaman farklı uygulama doğaldır. Bu BM normlarına uygundur.”

Ünal’ın videosu senaryo’ 
Halep’te gözaltında tutulan Türk gazeteci Cüneyt Ünal’ın yayımlanan videosunun senaryo olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Gazetecilik için giden Ünal’ın silahlı militana dönüşme ihtimali var mı? İddiaları hiçbir şekilde ciddiye almıyoruz. Sağlığından Suriye devleti sorumludur” dedi. Davutoğlu, Ünal’ın ‘dikte edilmiş bir açıklama yapmaa zorlandığını ifade etti.

 

 CHP’den Suriye mektubu 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Suriye sorunu ile ilgili partisinin hazırladığı çözüm paketini mektup ile Başbakan Tayyip Erdoğan ’a gönderdiklerini belirtti. Çözüm paketinde BM Güvenlik Konseyi’nin Daimi üyeleri, Arap Ligi, AB, İran, Suriye’nin Arap komşuları ve Türkiye’nin katılacağı bir uluslararası konferans düzenlenmesi, konferansa Suriye rejimi ve muhalefet temsilcilerinin de davet edilmesi, bu temsilcilerin tam yetkili olmalarının sağlanması yer alıyor. (ANKARA/RADİKAL)

‘Apaydın askeri eğitim merkezi değil, barınak’
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ‘Apaydın çadırkentinde Suriyeli muhaliflerin eğitildiği ve kampın kontrolünün Suriyelilerce sağlandığı’iddialarını yalanladı. AFAD’dan yapılan açıklamada ‘Kampların yönetiminin Suriyelilerde olduğu bilgisi gerçek dışıdır. Apaydın barınma merkezi iddia edildiği gibi bir askeri eğitim kampı değil, askerler ve yakınlarının barındığı bir çadırkenttir’ denildi. Konaklayanların güvenlik nedeniyle kimseyle görüşmek istemediği belirtilen açıklamada Suriyelilerin geceleri Suriye’ye geçtiği ve kampa giriş için AFAD Başkanı Fuat Oktay’dan istenen iznin geri çevrildiği iddiaların da doğru olmadığı kaydedildi. Ayrıca, Suriye’den girişlerin durdurulduğu iddiaları da yalanlanırken güvenlik ve kimlik kontrolü, kayıt işlemleri gibi resmi prosedürler gereği kabullerin zaman aldığı vurgulandı. (ANKARA/AA)

‘Hataylılar sığınmacılardan rahatsızlık duymuyor’ 
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, halkın çadırkentlerdeki Suriyelilerden Hatay halkının rahatsız olduğu yönünde iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Lekesiz, Suriyelilerin esnafa parasını vermediği, El Kaide militanlarının din görevlilerine ideolojik eğitim vermek istediği söylentilerini reddetti. Lekesiz, “Birileri toplumsal yaşama güvensizlik duygusunun yayılmasını arzu ediyor olabilir. Bunlara itibar etmemek lazım” diye konuştu. (HATAY/AA)