Şii milisler Ramadi'ye gidiyor

Şii milisler Ramadi'ye gidiyor
Şii milisler Ramadi'ye gidiyor

Fotoğraf arşivdir

Şii milislerin, IŞİD'in ele geçirdiği Ramadi'yi geri almak için kente gittiği açıklandı.

RADİKAL - Haşdi Şabi adlı Şii güçlerin, Irak'ın en büyük eyaleti Anbar'ın başkenti olan ve IŞİD'in ele geçirdiği Ramadi'yi geri almak üzere bölgeye gittiği açıklandı. Merkezi Umman'da bulunan El Tahyir televizyonu, Anbar eyalet konseyine dayanarak, Ramadi'ye yaklaşık 3 bin milisin ulaştığını duyurdu.

Reuters’ın haberine göre, konu hakkında konuşan Anbar Vilayet Meclis Başkanı Sabah Karhut, “Haşdi Şabi güçleri Habbaniye üssüne ulaştı ve bekliyorlar” açıklamasında bulundu. Haşdi Şabi sözcüsü Ali el-Sarai ise, harekete geçmek için emir aldıklarını, ancak güvenlik nedeniyle konu hakkında detay veremeyeceğini söyledi. Sarai, “Haşdi ilerlemek için emir aldığına göre kesinlikle operasyonun parçası olacağız. Bu emri bekliyorlardı ve şimdi aldılar” dedi.

IŞİD, Ramadi'de hükümet binasını ele geçirdi

İBADİ'DEN KENTE GİRME TALİMATI

Öte yandan, Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Irak  resmi  televizyonu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Anbar'ı IŞİD'den kurtarmak için kentin yerel hükümeti, aşiret liderleri ve din adamlarının talebi üzerine Haşdi Şabi güçlerinin diğer güvenlik güçleri ve Sünni aşiret güçleriyle birlikte örgüte karşı savaşması için Anbar'a girme talimatı verdiğini duyurdu. 

Öte yandan Anbarlı bazı aşiret liderleri, düzenledikleri basın toplantısında Başbakan İbadi'den Haşdi Şabi'ye kente giriş emri verme çağrısında bulunmuştu.

IŞİD, Anbar'da ABD üssü yakınlarına saldırı düzenledi

IŞİD, Ramadi'yi ele geçirdi

ABD'den Suriye'de IŞİD'e ağır darbe