Şikago güvenlikte Afganistan'dan daha tehlikeli

Şikago güvenlikte Afganistan'dan daha tehlikeli
Şikago güvenlikte Afganistan'dan daha tehlikeli
ABD'nin Şikago kentinin ABD'nin 2001 yılından bu yana savaş yürüttüğü Afganistan'dan daha tehlikeli olduğu iddia edildi

Şikago'da bu yılın ilk 5 ayında 228 kişi cinayete kurban giderken, ABD aynı dönemde Afganistan'da sadece 144 asker kaybetti.  ABD'de özellikle yaz aylarında turistlerin tatillerini geçirmek için en çok tercih ettiği şehirler arasında Şikago'da bulunuyor. Ancak Şikago'nun kötü bir ünü de var. Bir araştırmaya göre, bu yılın ilk 5 ayında Şikago'da 228 kişi cinayete kurban gitti. Uzmanlar, yaz aylarında Şikago'da cinayet oranının arttığına da dikkat çekti.

Rus merkezli Russia Today televizyonunun internet sayfasında yer alan habere göre, ABD'nin Şikago kenti, ABD'nin 11 yıldır savaş yürüttüğü Afganistan'da daha tehlikeli. Haberde, bu yılın ilk 5 ayında 228 kişinin cinayete kurban gittiği, aynı dönem içinde Afganistan'da ise sadece 144 ABD askerinin çatışmalarda öldüğü belirtildi.

SON 10 YILDA 5 BİN CİNAYET
Yetkililer, sadece geçtiğimiz hafta sonu birkaç saat içerisinde 9 cinayetin işlendiğini söyledi. Şikago'daki cinayetlerle ilgili çarpıcı bir istatistik de, ABD'nin 2001 yılından bu yana Afganistanda 2 bin asker kaybettiği, aynı zaman diliminde Şikago'da ise 5 binden fazla cinayetin işlendiği yönünde.

SICAKLIKLAR CİNAYETLERİ TETİKLİYOR
Şikago Üniversitesi öğretim görevlisi Roseanna Ander, Şikago'da özellikle yaz aylarında şiddet olaylarında artış olduğunu belirterek, turistleri bu konuda uyardı. Ander, Şikago'da bu yıl silahla meydana gelen cinayet sayısındaki artışın nedenlerinden birinin de havaların çok sıcak geçmesi olduğunu söyledi. Şikago'da yaz aylarında hava sıcaklıkları ortalama 40 dereceye çıkıyor.

POLİS KOVALAMASINDA 10 BİN YARALI
Yine NBCLosAngeles.com'da yer alan bir habere göre, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, polislerin suçluları kovalaması sırasında son 10 yıl içinde 10 bin kişi yaralandı. Bunlardan 321'i ise ölümle sonuçlandı. ABD'de polisin suçluları kovalamaları sırasında sivillere zarar verilmesini önlemek için bir yasa çıkarılmasına rağmen, bu alanda bir ilerleme kaydedilemediği belirtildi.(ntvmsnbc)