Silah işinde Amerika da var

Silah işinde Amerika da var
Silah işinde Amerika da var

BM gözlemcileri İdlib e bağlı Sermin de Suriye ordusunun operasyonlarda yıktığı binaları inceledi. Fotoğraf: REUTERS

BEYRUT / WASHINGTON POST
Rusya’nın Suriyelilere Kosova’da askeri eğitim verildiğine dair uyarısının ardından ABD ’nin Esad rejimine karşı asilere silah sevkıyatını organize ettiği iddiası ortaya atıldı. Suriyeli muhaliflere öldürücü olmayan yardımları başlattıklarını duyuran Obama yönetimi silah teminine karşı çıktıklarını belirtse de Washington Post gazetesi aksini öne sürdü. ABD Dışişleri yetkililerine dayandırılan habere göre Körfez ülkelerinin verdiği paralar ve ABD’nin sağladığı koordinaslon desteği sayesinde Suriyeli muhalifler son haftalarda önemli miktarda silah edindi. 

Para Körfez’den
Bir Dışişleri yetkilisi “Suriye muhalefetine ölümcül olmayan desteğimizi ve bölgedeki müttefiklerimizle çabalarımızı koordine etmeye devam ediyoruz” dedi. ABD’nin silahlı asi güçlerle kurduğu temasların önemli bir politika değişikliği olduğunu not eden gazete yetkililerin çatışmaların genişlemesinin kaçınılmaz olduğu tespitini de aktardı. Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin milyonlarca dolar kaynak ayırma kararının ardından silah akışının arttığı ve silahların Şam, Suriye sınırına yakın olan İdlib ve Lübnan sınırındaki Zabadani’de depolandığı belirtildi. Müslüman Kardeşler’in yönetim kurulu üyesi Mülhem El Drubi de örgüt olarak varlıklı özel şahıslar ve Körfez’den gelen paralarla kendi silah sevkıyat kanalını oluşturduğunu söyledi. Müslüman Kardeşler lideri Riyad Şakfa da muhalifleri silahlandırmaya devam edeceklerini kaydetti.

BM gözlemcileri mahsur kaldı
Suriye’de önceki gün konvoyları saldırıya uğrayan BM gözlemcileri dün geceyi İdlib’in Han Şeyhun bölgesinde muhaliflerle birlikte geçirdi. BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Sözcüsü Ahmed Fevzi, bombalı saldırıya maruz kalan 4 BM aracından 3’ünün zarar gördüğünü ve personelden yaralanan olmadığını söyledi. Gözlemcilerin başkanı General Robert Mood da bölgede mahsur kalan 6 gözlemciyi almak için ekip gönderdiklerini kaydetti. Suriye’nin etkisiyle Lübnan’ın Trablus kentinde Aleviler ile Sünniler arasında çıkan çatışmalar ise dün yeniden başladı. Çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.