Silahlar muhalifleri birbirine düşürdü

Silahlar muhalifleri birbirine düşürdü
Silahlar muhalifleri birbirine düşürdü

Ordunun yeni operasyonlarıyla Halep ve İdlib bölgesindeki muhalifler üzerinde baskı arttı.

ABD ’nin askeri yardımı arttırma kararı üzerine Suudi Arabistan’ın gönderdiği ilk ağır silahları aldıkları belirtilen Suriyeli muhalifler arasında rekabet yaşanıyor. Ilımlı gruplar, İslamcı gruplara iltimas yapıldığını ve silahların özellikle Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) bağımsız hareket eden Ahrar el Şam’a gittiğini iddia etti. ÖSO’nun Şam bölgesindeki sözcüsü Zeyneddin el Şami, “Dağıtım adil değildi. Silahları rastgele dağıttılar, tanıdıklarına verdiler” dedi.
11 örgütü çatısı altında toplayan Suriye İslam Cephesi’nin en güçlü grubu Ahrar El Şam’ın lideri Abdullah Hamavi ise grubunun tanksavarları aldığı iddiasıyla ilgili “ Haberler sadece grupları birbirine düşürmek için ortaya atılmış olabilir” ifadelerini kullandı. Körfez ülkelerinin muhaliflere yardımlarını yakından izleyen Dubaili uzman Mustafa Alani “Gruplar arasındaki rekabet hatta çatışma nedeniyle silah aldıklarını yalanlıyorlar. Hariçten taraflarca himaye edildikleri görüntüsü vermekten kaçınıyorlar” yorumunu yaptı.

Cihatçılar güçleniyor

Amerikalılar silahların ılımlı gruplara gitmesini istediklerini belirtirken silah dağıtım operasyonunda tercih edilen kişi olarak Özgür Suriye Ordusu Yüksek Askeri Konseyi Başkanı Selim İdris öne çıkıyor. Ancak ÖSO İslamcı grupları geri plana itmek için yeni bir organizasyona girse de Humus’tan Ebu Bilal el Humusi adlı aktivist, silahların cihatçı grupları güçlendirmekten başka bir amaç gütmediğini savundu. Kuseyr’deki savaşa katılanlardan Hadi Abdullah ise Körfez ülkelerinin kesin bir zafer için silah göndermek istediğini, ABD ve AB ’nin ise tarafları müzakere masasına hazırlamak için askeri bir denge kurulmasını istediğini söyledi. {BEYRUT/AP}