'Silahsız düşman'a savaş açtılar

'Silahsız düşman'a savaş açtılar
'Silahsız düşman'a savaş açtılar
Sri Lanka 'geleneklerini yok eden' ve 'uluslararası şirketlerin komplosu olarak görülen buğdaya savaş açtı

Ayrılıkçı Tamil gerillalarını yenilgiye uğratıp dağdaki savaşını bitiren Sri Lanka hükümeti şimdi de “gelenek ve göreneklerini yok ettiğini düşündüğü” buğdaya karşı savaş açtı.

BBC ’nin haberine göre, buğdayı “silahsız düşman” ilan eden Sri Lanka hükümeti, ülke çapında buğday unu kullanan 2 binden fazla fırını kapattı.

“Silahsız düşman”a karşı mücadelede milliyetçi muhalefetin de tam desteğini arkasına alan hükümet, buğdayın pirinç ürünlerine dayalı Sri Lanka beslenme kültürüne aykırı, yabancı kökenli ve ekonomiye maliyeti pirince göre çok daha fazla olduğuna karar verdi.

Hükümet ve milliyetçiler, buğdayın ürünlerinin geleneksel Sri Lanka mutfağını ve dolayısıyla kültürünü yozlaştırdığını düşünüyor. Aynı kesimler ayrıca buğday ununun yaygınlaşmasının, Sri Lanka’nın gıda güvenliğini tehdit eden çok uluslu şirketlerin bir “komplosu” olduğuna inanıyor.

Hükümet, hastane, okul ve fast food zincirlerinde buğday unu ürünleri satılmasını da yasakladı. Yeni savaş kapsamında buğday ununu kullanımını caydırmak amacıyla, uygulanan vergiler de artırıldı.


    ETİKETLER:

    BBC