Silvio çark edince siyasi kriz aşıldı

Silvio çark edince siyasi kriz aşıldı
Silvio çark edince siyasi kriz aşıldı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, lideri olduğu Özgürlükler Partisi’nden (PDL) 5 bakanı koalisyon hükümetinden çekmesi ile başlattığı krizi yine kendi bitirdi. Berlusconi, güven oylamasına gitmeye mecbur bıraktığı Başbakan Enrico Letta liderliğindeki hükümete destek kararı aldı. Berlusconi’nin dünkü oturumda hükümete güvenoyu vereceğini açıklarken, “İtalya’nın, ülkenin modernleşmesi için gereken yapısal ve kurumsal reformları yapacak bir hükümete ihtiyacı var. Bir iç çekişme olmaksızın hükümete güvenoyu vermeye karar verdik” ifadelerini kullandı. Oylamada ise Letta hükümetine, 321 üyeli senatoda 230’u aşkın “evet” oyu çıktı.
Vergi kaçırma suçundan 1 yıl hapis cezası alınca Senato’dan da azli gündeme gelen Berlusconi, ‘ kamu harcamalarının azaltılması amacıyla satış vergisinin yükseltilmesine’ karşı olmasını gerekçe göstererek cumartesi günü 5 bakanını hükümetten çekmişti. Ancak dünkü kritik oylama öncesinde PDL partisinin önde gelenlerinin Letta’ya destek çıkacaklarını söyleyerek Berlusconi’ye meydan okuması güven oylamasının sonucunun ne olacağını iyice belirsizleştirmişti. Hem PDL sekreteri ve Berlusconi’nin yardımcısı hem de içişleri bakanı olan Angelino Alfanso, partili vekillere Letta’ya destek çağrısında bulundu. Berlusconi’nin sadık destekçisi olarak bilinen PDL senatörü Carlo Giovanardi de saf değiştiren partililere katıldı. Giovanardi, PDL’den 40 senatörün de hükümete destek vereceğini açıkladı.Tüm bu sebeplerle Berlusconi’nin istikrardan yana PDL üyelerini ikna edemeyeceğini öngörüp hükümeti düşürmeyi başaramayacağını anlayınca geri adım attığı yorumu yapıldı. 

‘Berlusconi ayrı, ülke ayrı’

Letta ise oylama öncesinde koalisyonun dağılması halinde yapılacak erken seçim sonrası ‘ülkenin yönetilemez hale geleceği’ uyarısında bulunup Berlusconi’ye ateş püskürdü: “Berlusconi vergi kaçakçılığından hüküm giymesinden beri koalisyonu tehdit ediyor. Ülkenin geleceğini, Berlusconi’nin yargı sorunlarından ayrı tutmalıyız. İtalya, ölümcül bir riske ilerliyor. Bu riski aşmak, ‘evet’ ya da ‘hayır’ oyuna bağlı. İtalya ve İtalyanlar için, hedeflerimizi gerçekleştirmek için güvenoyu verin.”