Şimdi adım atılmazsa daha büyük risk doğar

Şimdi adım atılmazsa daha büyük risk doğar
Şimdi adım atılmazsa daha büyük risk doğar

Davutoğlu, New York ta Mısır ve İranlı meslektaşları Muhammed Amr (sağda) ve Ali Ekber Salihi (solda) ile bir araya geldi. Gündem Suriye idi.

Davutoğlu, "Tampon savaş ilanı olarak görülmez mi" sorusu üzerine "Doğru zamanda adım atmazsanız daha büyük risklerle karşı karşıya kalırsınız" dedi.

NEW YORK - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün BM Genel Kurulu’na hitabında uluslararası toplumdan Suriye krizine duyarsız kalmamasını isterken medyaya verdiği röportajlarda tampon bölge çağrısını yineledi. Davutoğlu, BBC muhabiri Jeremy Bowen’ın “Çok sayıda asker ve uçak konuşlandırarak bir tampon bölge oluşturmak, Suriye tarafından bir savaş ilanı olarak görülmez mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: ‘’Doğru zamanda doğru önlemleri alıp, doğru adımları atmazsanız gelecekte daha büyük risklerle karşı karşıya kalırsınız. Uluslararası toplum bu krizin başlangıç aşamasında net bir mesaj verip sert bir duruş sergileyemedi, bu nedenle de Suriye’deki rejim daha fazla saldırı düzenleyecek güveni kendinde buldu. Bugün saldırılardan kaçan kadın ve çocuklar için kesin kararlar almazsak, ileride daha büyük bir risk doğar.” Haberi ‘ Türkiye : Suriye’de güvenli bölge için savaşa değer’ başlığıyla veren BBC, Davutoğlu’nun tampon bölge yaratmak üzere Suriye topraklarına asker yollamanın savaş ilanı kabul edilebileceği gerçeğinin üzerinde durmadığını not etti. 

Bakan yalanlayınca BBC haberin başlığını düzeltti 
Bölgede aktif bir savaş istemediklerini ancak büyük bir mülteci akışı yaşandığını kaydeden Davutoğlu, “BM Güvenlik Konseyi’nin eyleme geçmemesi 1999’da Bosna’da 300 bin kişinin ölümüne ya da yaralanmasına, 100 bin kişinin tecavüze uğramasına yol açtı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Bosna’yı ziyaret ederek özür diledi. Endişem o ki bir başka BM Genel Sekreteri de birkaç yıl içinde Suriye’ye gidip özür dileyebilir” dedi. Ancak Davutoğlu daha sonra mülakatta kendisine atfedilen bazı sözleri yalanladı. Davutoğlu, “Suriye’de güvenli bölgeler için savaş riski alınmalı” yönünde bir ifadesinin olmadığını söyledi. BBC de başlığını ‘Türkiye: Suriye’de güvenli bölge için risk almaya değer’ diye değiştirdi. 

‘Türkiye’ye dev tehdit’ 
Davutoğlu, PBS’e demecinde de krizin Türkiye için dev boyutta güvenlik tehdidi oluşturduğunu belirtip şu mesajı verdi: “BM bir şey yapamazsa tüm diğer seçenekler masada olmalı. Türkiye’ye karşı bir terör saldırısı tehdidi olursa her türlü adımı atmak hakkımızdır.”