Sina Yarımadası'nda askeri kontrol noktalarına saldırı

Sina Yarımadası'nda askeri kontrol noktalarına saldırı
Sina Yarımadası'nda askeri kontrol noktalarına saldırı
Mısır'ın Sina Yarımadası'nda askeri kontrol noktalarına saldırı düzenlendiği ve bölgede çatışmaların sürdüğü bildirildi. Saldırıyı, daha önce IŞİD'e biat eden Sina Vilayeti adlı örgüt üstlendi.

RADİKAL -  Mısır 'ın Sina Yarımadası'nda askeri kontrol noktalarına eş zamanlı saldırılar düzenlendi. Saldırı düzenleyen 22 militanın hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırıyı, daha önce IŞİD'e biat eden Sina Vilayeti adlı örgüt üstlendi.

Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Muhammed Semir yaptığı yazılı açıklamada, "Sina Yarımadası'nda yaklaşık 70 terörist unsur tarafından eş zamanlı olarak 5 kontrol noktasına saldırı düzenlendi. Saldırıya karşılık vermesi sonucu 22 saldırgan öldü" ifadelerini kullandı. Semir, saldırılarda 10 askerin öldüğünü ve yaralandığını belirtti. Açıklamada, saldırganlara ait 3 aracın tahrip edildiği ve çatışmaların halen devam ettiği kaydedildi.

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları ise en az 20 askerin öldüğünü ve 40’ının yaralandığını bildirdi. Mısır medyası, ölü sayısının daha da artabileceğini söyledi. Görgü tanıkları Refah yakınlarındaki Şeyh Züveyd civarında patlamalar duyduklarını ve panikle evlerini terk ettiklerini söyledi. Şeyh Züveyd'deki polis karakolu da saldırıya uğrayan yerler arasında. 

Mısır Başsavcısı hayatını kaybetti

Al Jazeera'nin haberine göre, kaynaklar, saldırganların orduya ait iki tankı ele geçirdiğini söyledi. Al Ahram gazetesi de internet sitesinden bölgede elektriklerin kesildiğini ve pek çok binanın çatılarında saldırganların nöbet tuttuğunu yazdı.

Mısır Başsavcısı'na bombalı saldırı

Saldırılar, Mısır Başsavcısı Hişam Bereket'in bombalı saldırı sonucu öldürülmesinden iki gün sonra düzenlendi. (Reuters/AA/Al Jazeera)

Mısır'daki saldırıyı Sina Vilayeti üstlendi

Sina'da silahlı saldırılar: 10 ölü