'Sinema baskınına '24 kez cinayet' suçlaması

'Sinema baskınına '24 kez cinayet' suçlaması
'Sinema baskınına '24 kez cinayet' suçlaması
ABD'de Batman serisinin son filminin ilk gösteriminde 12 kişiyi öldüren, 58 kişiyi de yaralayan James Holmes, 24 kez cinayet ve 116 kez cinayete teşebbüsle suçlandı.

CENTENNİAL - Duruşması başlayan 24 yaşındaki Holmes'a, aynı zamanda patlayıcı bulundurmak suçlaması da yöneltildi.

Yargıç William Sylvester, Holmes'un adil yargılanma hakkını ihlal edebileceği gerekçesiyle mahkeme salonuna kamera ve fotoğraf makinesi sokulmasını yasakladı.

Sylvester, aynı zamanda Colodaro Denver Üniversitesi yetkililerinin Holmes'un okulda geçirdiği dönemle ilgili basına bilgi vermesine de yasak koydu.

Önceki duruşmada avukatları, doktora öğrencisi Holmes'un üniversitedeki bir psikiyatrist ile görüştüğünü ileri sürmüştü.

Colorado eyaleti yasalarına göre, doğru ile yanlışı birbirinden ayıramayacak kadar akıl hastası olan sanıklar, eylemlerinden sorumlu tutulmuyor. Ancak yasa, bu tür akıl hastalıklarının öfke, intikam , nefret ve benzeri duygulardan kaynaklanan eylemlerle karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Avukatlarının önce Holmes'un cezai ehliyetinin olmadığını ileri süreceğini ifade eden uzmanlar, Holmes'un suçlu bulunması durumunda ise avukatların olası bir idam cezasını önlemek için müvekkillerinin hasta olduğu iddiasını kullanabileceğini söyledi. (aa)