Sınır Tanımayan Doktorlar'ın hastanesi vuruldu

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın hastanesi vuruldu
Sınır Tanımayan Doktorlar'ın hastanesi vuruldu
Afganistan'da Sınır Tanımayan Doktorlar'ın hastanesinin vurulduğu ve saldırı sonucu dokuz kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

RADİKAL - Afganistan'da Taliban'ın elinden geri alınmaya çalışılan kente düzenlenen hava saldırılarında, uluslararası yardım örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar'a (MSF) ait hastane vuruldu. Saldırıda 9 MSF personeli hayatını kaybederken 37 kişi de yaralandı. Olayın yaşandığı sırada ABD uçakları kenti bombalıyordu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Afganistan'daki ABD güçlerinin sözcüsü Albay Brian Tribus "ABD güçleri 02:15 sularında bölgedeki tehdit unsurlarına karşı hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda yakınlarda bulunan bir sağlık merkezi de vurulmuş olabilir" dedi. "Saldırıyı mümkün olan en sert dille kınıyoruz" açıklamasını yapan MSF hastanenin yerel saatle 02:00 sularında birkaç kez vurulmaya başladığını ve bombardımanın yarım saat sürdüğünü belirtti. ABD'li ve Afgan yetkililere hastanenin yeri ile ilgili bilgi verilmiş olmasına rağmen yapılan saldırıda hastanenin çok büyük zarar gördüğü bildirildi.

Afganistan: Kunduz'u geri aldık

TALİBAN'DAN AÇIKLAMA

Saldırı sırasında hastanede 105 hasta ve 80'den fazla MSF personeli bulunuyordu. 19'u MSF personeli olmak üzere 37 kişi ağır yaralandı. Hala ulaşılamayan personel ve hastalar olduğu bildiriliyor.

Taliban sözcüsü ise hava saldırısı sırasında hiçbir örgüt üyesinin hastanede bulunmadığını belirtti.

Taliban'dan hapishane baskını: 352 mahkum serbest

'SEMBOLİK BİR ZAFER'

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz, Pazartesi günü Taliban militanlarının eline geçmişti. Bu, ABD'nin 2001 yılındaki Afganistan işgali sonrası iktidarı kaybeden Taliban'ın, o tarihten sonraki ilk büyük kazanımı. Taliban'ın yeni lideri Molla Ahtar Mansur Kunduz'un kontrolünü ele geçirmelerinin "sembolik bir zafer" olduğunu söylemişti.

Taliban'dan Kunduz'a ağır saldırı

Afgan yetkilier Cuma günü kentin Taliban'dan geri alındığını açıklamışlardı ancak Taliban yalanladı. Görgü tanıkları Taliban militanlarının kentte dolaştıklarını ve sivillerin evlerinde saklandıklarını ifade ediyor. Yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı Kunduz Afganistan'ın en büyük kentlerinden ve stratejik açıdan önemli bir noktada bulunuyor.