Sınırda çatışma çıktı

Sınırda çatışma çıktı
Sınırda çatışma çıktı

Arşiv

Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Uluyol köyünden Suriye'de yaşanan çatışmaların silah sesleri duyuluyor.

AFP'ye konuşan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilisi Rami Abdel Rahman, "Rejime bağlı birlikler ile saf değiştiren askerler Türkiye sınırındaki Hırbıtcoz köyünde ağır silahlarla çatıştı" dedi.

Sınırda bulunan AA muhabirinin gözlemlerine göre ise Suriye tarafındaki Harabjoz köyünün kuzeyindeki çiftlikevleri civarında muhaliflerle Suriye ordusuna bağlı askerler arasında çatışma çıktı. Türkiye sınırından görülebilen bölgede Suriye ordusuna ait 4 tankın da bulunduğu göze çarpıyor. Yaklaşık 1 saat aralıklarla duyulan silah sesleri kısa süre önce kesildi. 

Sınıra yakın noktadaki Uluyol Köyü'nün sakinlerinin, Harabjoz'daki akrabalarından aldıkları bilgiye göre, çatışma Türkiye'ye sığınmak üzere bölgeden geçen 10-15 kişilik bir gruba bölgede konuşlu Suriye askerleri tarafından ateş açılması üzerine yine bölgede bulunan silahlı muhaliflerin karşılık vermesi üzerine çıktı. 

İNSANİ YARDIM KORİDORU TALEBİ
BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, Şam'ın “insani yardım koridorunun” açılmasına izin vermesi gerektiğini bildirdi. Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, yaptığı açıklamada “Özel Temsilci Annan, şu anda harika bir durumda olmadığımızın bilincinde. Serbest bırakılması gereken mahkumlar, açılması gereken insani yardım koridorları var” diye konuştu.

SARKOZY: ESED'İN SAMİMİYETİNE DE ATEŞKESE DE İNANMIYORUM
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Suriye lideri Beşşar Esed'in ne samimiyetine ne de ilan edilen ateşkese saygı gösterileceğine inandığını söyledi.

“I-Tele” televizyon kanalına konuşan Sarkozy, “Ben Esed'in samimiyetine inanmıyorum, maalesef ilan edilen ateşkese saygı gösterileceğine de inanmıyorum. Bölgede olan biteni gerçekten anlamak için mutlaka yabancı gözlemci gönderilmeli” dedi. Suriye konusunda uluslararası kamuoyunun mutlaka harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Sarkozy, sivil halkın korunması için özellikle insanı yardım koridorlarının hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Sarkozy, dün akşam ABD Başkanı Barack Obama ile Suriye konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Görüşme sonrası yapılan açıklamada iki liderin, Suriye'deki rejime Annan planını tam olarak uygulaması çağrısı yaptığı bildirilmişti.

SURİYE, TÜRKİYE’YE AĞIR ELEŞTİRİLERİ SÜRDÜRÜYOR 
Öte yandan  Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ülkesinin BM Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın misyonunu bir başarı haline getirme kararlığını dile getirirken Türkiye’ye ağır eleştirilerde bulundu. Caferi, “Türk hükümetinin politikalarının sorunun bir parçası haline geldiğini, ortak sınırdan silahlı unsurların sızmalarını kolaylaştırdığını ve topraklarında silahlı gruplara evsahipliğini yaptığı”nı iddia ettiği açıklamaları sırasında “sınır ihlali” olayına ilişkin Şam'ın versiyonunu da anlattı. Beşar Caferi, New York’ta düzenlediği basın toplantısında ülkesinin Annan ile işbirliğine olan bağlılığını vurgularken bölgede bazılarının planın başarılı olmasından, şiddete son verilmesinden “hayalkırıklığı duydukları”nı öne sürerken “hayal kırıklığı duydukları için planı sabote etmek amacıyla her türlü olasılık” üzerinde durduklarını iddia etti. Suriye medyasınca yansıtılan açıklamalarında Caferi “ Bugün , herhangi bir barış planını desteklediklerini öne sürenlerin tepkilerini ve inandırıcılığını doğrulatıyoruz” şeklinde konuştu. 

“TÜRKİYE, SORUNUN BİR PARÇASI”
Basın toplantısı sırasında Türkiye’nin tavrına yönelik sert eleştirilerde bulunan Caferi, “Türk hükümetinin politikalarının sorunun bir parçası haline geldiğini, ortak sınırdan silahlı unsurların sızmalarını kolaylaştırdığını ve topraklarında silahlı gruplara evsahipliğini yaptığı”nı öne sürdü. Caferi, Türk politikalarının “Annan Planı'nın ihlali olarak değerlendirildiğini” savunduktan sonra “Bölgenin istikrara ve iki komşuluk ilişkilerine ihtiyacı olduğu için Türkiye’nin NATO’dan müdahale etmesini talep etmeden önce tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini” de savundu. Basın toplantısı sırasında Ankara ’nın “sınır ihlali” olarak nitelediği, Suriye’den Türkiye’ye ateş edilmesi olayına da değinen Caferi “Silahlı bir grubun Türkiye’den Suriye’ye girmesi ve Suriye topraklarında bir polis merkezine ateş açması üzerine Suriye polisinin karşılık verdiğini, saldırganların geri çekildikten sonra polis merkezine yeniden ateş açtıklarını, merkezin de karşılık verdiğini ve bu kayıplara yol açtığı”nı iddia etti. 

Beşar Caferi, Suriye hükümetinin gözlemcilerin, şiddetin sona erdiğinde konuşlanması gerektiğinde israrlı olduğunu belirtirken de “Gözlemcilerin konuşlanması, Suriye hükümeti ile BM arasında mutabakata varılan bir konudur ve halen konuşlanmaya ilişkin bazı teknik unsurlardaki nihai noktaları değerlendiriyoruz” dedi. (AA-ANKA)